Konjenital kalp cerrahisi sonrası yoğun bakım yatış süresinde uzama ile ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of factors associated with prolongation of intensive care hospitalization after congenital cardiac surgery
  1. Tez No: 839726
  2. Yazar: FEYZA AZMAK ÇİNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET SEDEN KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada, konjenital kalp cerrahisi geçiren olgularda, yoğun bakımda yatış süresinde uzamaya neden olabilecek preoperatif, intraoperatif ve postoperatif faktörleri değerlendirerek saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Rektörlüğü Tıp Fakültesi Dekanlığı Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu 10/06/2021 tarih ve 21-6T/54 nolu etik kurul onayı alındıktan sonra 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyathanesinde konjenital kalp cerrahisi uygulanan hastaların retrospektif olarak incelenmesi planlandı. Çalışmamıza 18 yaş üstü konjenital kalp cerrahisi geçiren hastalar ve peroperatif verilerine tam olarak ulaşılamayan hastalar dahil edilmedi. Hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verileri retrospektif olarak dosya bilgileri ve elektronik kayıtlar üzerinden kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 321 hasta dahil edildi ve 176(%54,8) hastanın kadın, 145(%45,2) hastanın erkek olduğu saptandı. Hastaların yaşları 3 gün ila 194 ay arasında değişmekte olup, medyan yaş 24 ay ve neonatal hasta sayısı 14(%4,4) olarak saptandı. Hastaların, boy uzunluğu 47 ila 165 cm arasında değişmekte olup medyan boy uzunluğu 84 cm, vücut ağırlığı 2,8 ila 62 kg arasında değişmekte olup medyan ağırlık 11 kg, vücut yüzey alanı 0,2 ila 1,6 m2 arasında değişmekte olup medyan alan 0,5 m2 olarak bulundu. Hastaların anestezi süreleri 55 ila 370 dakika arasında olup medyan anestezi süresinin 126 dakika, kardiyopulmoner baypas süresinin 1 ila 260 dakika arasında olup medyan kardiyopulmoner baypas süresinin 68 dakika ve kros klemp süresinin de 9 ila 234 dakika arasında olup medyan kros klemp süresinin 56 dakika olduğu belirlendi. Hastaların intraoperatif laktat düzeyleri 0,8 ila 12,7 mmol/L arasında olup, medyan laktat değeri 2,4 mmol/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to evaluate and determine the preoperative, intraoperative and postoperative factors that may prolong the length of stay in the intensive care unit in patients undergoing congenital heart surgery. Material and Method: After receiving the approval of the Ethics Committee of Ege University Rectorate Faculty of Medicine, Medical Research Ethics Committee dated 10/06/2021 and numbered 21-6T/54, it was planned to retrospectively examine the patients who underwent congenital heart surgery at Ege University Faculty of Medicine Cardiovascular Surgery operating room between January 1, 2018 and December 31, 2020. Results: 321 patients were included in the study, and it was determined that 176 (54.8%) patients were female and 145 (45.2%) patients were male. The ages of the patients ranged from 3 days to 194 months, the median age was 24 months and the number of neonatal patients was 14 (4.4%). The patients' height ranged from 47 to 165 cm, median height was 84 cm, body weight ranged from 2.8 to 62 kg, and the median weight was 11 kg. The body surface area of the patients ranged from 0.2 to 1.6 m2, and the median area was found to be 0.5 m2. The anesthesia time of the patients was between 55 and 370 minutes, the median anesthesia time was 126 minutes, the cardiopulmonary bypass time was between 1 and 260 minutes, the median cardiopulmonary bypass time was 68 minutes, the cross clamp time was between 9 and 234 minutes, and the median cross clamp time was 56 minutes. Intraoperative lactate levels of the patients were between 0.8 and 12.7 mmol/L, and the median lactate value was 2.4 mmol/L.