Sosyotropik kişilik özelliği ile depresyon arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığının aracı rolü
Mediator role of sociotropic personality trait in the relationship between rejection sensitivity and depression
  1. Tez No: 839777
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyotropik kişilik özelliği ile depresyon arasındaki ilişkide Reddedilme duyarlılığının aracı rolünü incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 18-26 yaş grubu beliren yetişkinler oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise, kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 378 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılardan kişisel bilgi formu, sosyotropi ve otonomi Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri aracılığı ile çevrimiçi anketler kullanılarak veri toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sosyotropik kişilik özelliği ile depresyon arasında pozitif bir ilişkinin olduğunu ve reddedilme duyarlılığının bu ilişkide aracı bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of Rejection sensitivity in the relationship between sociotropic personality trait and depression. Relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The population of the research consists of emerging adults aged 18-26 living in Turkey. The sample group consists of 378 people reached by convenience sampling method. Data was collected from the participants using online surveys via a personal information form, sociotropy and autonomy Scale, Rejection Sensitivity Scale and Beck Depression Inventory. The results of the analysis show that there is a positive relationship between sociotropic personality traits and depression, and that rejection sensitivity plays a mediating role in this relationship.