Sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkide lider-üye etkileşiminin düzenleyici rolü: Hemşireler üzerine bir araştırma
The moderating role of leader member exchange on the relationship between sociotropic outonomic personality traits and employee motivation: A research on nurses
  1. Tez No: 791040
  2. Yazar: SEMRA KARAKOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı hemşirelerin sosyotropik- otonomik kişilik özellikleri ile çalışan motivasyonları arasındaki ilişkide lider üye etkileşiminin düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, sosyotropik- otonomik kişilik ölçeği, çok boyutlu iş motivasyonu ölçeği ve lider üye etkileşimi ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul şehrinde çalışan 318 hemşireye ulaşılmıştır. Katılımcılar tarafından doldurulan anketlerden 13 tanesi analiz dışı bırakılarak 305 anket üzerinde analiz yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sosyotropik kişilik özelliğinin başkalarını memnun etme boyutu ile çok boyutlu iş motivasyonun kişisel-içe yansıtan düzenleme, maddesel-sosyal dışsal düzenleme, içsel motivasyon boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyotropik kişilik özelliğinin ayrılık kaygısı boyutu ile çok boyutlu iş motivasyonun kişisel-içe yansıtan düzenleme, maddesel-sosyal dışsal düzenleme, içsel motivasyon boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyotropik kişilik özelliğinin sevilmeme kaygısı boyutu ile çok boyutlu iş motivasyonun kişisel-içe yansıtan düzenleme, maddesel-sosyal dışsal düzenleme, içsel motivasyon boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Otonomik kişilik özelliği ile çok boyutlu iş motivasyonun kişisel-içe yansıtan düzenleme, içsel motivasyon, motive olmama boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyotropik kişilik özelliğinin başkalarını memnun etme boyutu ile çok boyutlu iş motivasyonun kişisel-içe yansıtan düzenleme boyutu arasındaki ilişkide lider-üye etkileşiminin anlamlı bir düzenleyici etkisi olduğu bulunmuştur. Sosyotropik kişilik özelliğinin başkalarını memnun etme boyutu ile çok boyutlu iş motivasyonun içsel motivasyon boyutu arasındaki ilişkide lider-üye etkileşiminin anlamlı bir düzenleyici etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the moderator role of leader member exchange on the relationship between nurses' sociotropic autonomic personality traits and employee motivations. Personal information form, sociotropic autonomic personality scale, multidimensional work motivation scale and leader member exchange scale were used as data collection tools. Within the scope of the research, 318 nurses working in Istanbul city were reached 13 of the questionnaires filled out by the participants were excluded from the analysis, and analysis was made on 305 questionnaires. As a result of the analysis, a significant relationship was found between the satisfaction of others dimension of the sociotropic personality trait and the personal-introspective regulation, material-social external regulation, and intrinsic motivation dimensions of multidimensional work motivation. A significant relationship was found between the separation anxiety dimension of the sociotropic personality trait and the personal-introspective regulation, material-social external regulation, and intrinsic motivation dimensions of multidimensional work motivation. A significant relationship was found between the anxiety of being disliked dimension of the sociotropic personality trait and the personal-introspective regulation, material-social external regulation, and intrinsic motivation dimensions of multidimensional work motivation. A significant relationship was found between the autonomic personality trait and the self-reflective regulation, intrinsic motivation, and unmotivated dimensions of multidimensional work motivation. It was found that leader-member exchange had a significant moderator effect on the relationship between the pleasing others dimension of the sociotropic personality trait and the self-introjective regulation dimension of multidimensional work motivation. It has been found that leader-member exchange has a significant moderator effect on the relationship between the satisfaction of others dimension of sociotropic personality trait and the intrinsic motivation dimension of multidimensional work motivation.