Petrol borularının kaynaklarında kullanılan radyografik ve ultrasonik muayene metodlarının karşılaştırılması
Comparing to radiographic and ultrasonic testing methods used in welding petroleum pipes
  1. Tez No: 83978
  2. Yazar: ALİ GÜRSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
PETROL BORULARININ KAYNAKLARINDA KULLANILAN RADYOGRAFİK VE ULTRASONİK MUAYENE METODLARININ KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ali GÜRSEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLEPİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Petrol borularının kaynaklı bölgesi, bütün kaynaklı birleştirmelerde olduğu gibi mukavemet açısından en kritik bölgedir. Boru hatlarının oluşturulmasında, kaynak işlemi; birincisi boru imalatında, ikincisi de imal edilmiş boruların sahrada montajı sırasında olmak üzere, iki aşamada gerçekleşmektedir. Boru imalatmda tozaltı ark kaynak yöntemi kullanılırken, montaj kaynaklarının tamamına yakını örtülü elektrodla manuel ark kaynak tekniği ile yapılmaktadır. Bu çalışmada hem tozaltı ark kaynağı, hem de örtülü elektrodla elektrik ark kaynağı dikişleri çekilmiş ve her iki yöntemde de maksatlı dikiş hataları oluşturularak, bu hataların ultrasonik ve radyografık muayeneleri yapılarak muayene metodlanmn hata verileri karşılaştınlmıştır. Çalışma sonunda boru imalatmda her iki muayene yönteminin farklı hata türlerinin belirlenmesinde kullanılması uygun olmakla birlikte, montaj sırasında ultrasonik muayene yönteminin; kullanım kolaylığı ve ekonomiklik açısından uygun olduğu belirlenmiştir..Bilim Kodu : 6261801.Anahtar Kelimeler : Petrol boru hatları, kaynak hataları, tahribatsız muayene, ultrasonik ve radyografik muayene Sayfa Adedi : 153 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
m COMPARING TO RADIOGRAPHIC AND ULTRASONIC TESTING METHOTS USED IN WELDING PETROLEUM PIPES (M. Sc. Thesis) Ali GÜRSEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT Welded zone of the petroleum pipes, is the most ciritical part in terms of strength like other weld joining. In construction of pipe lines, welding proccess is done in two steps, one of them is in pipe manufacture and the other is in joining of the pipes in the land. In manufacture submerged arc welding is used and assambling is done by using fusion welding technique. Is this study, weld seams is done by using submerged and also manuel arc weldings and welding deffects is made intentionaly. Ultrasonic and radiographic testing of theese deffects is done and compared. It is determined that both techniques are suitable for different deffects in pipe manufacturing but ultrasonic testing techniques is easier and more suitable economially. Science code : 6261801 Key Words : Petroleum pipe lines,welding deffects, non-destrctive testing, ultrasonic and radiographic testing Page number : 153 Adviser : Assist. Prof. Dr. Adem KURT