Da motor hızının uzaktan iki yönlü kontrolü
Remote control of dc motor speed in two directions
- Tez No: 83979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
DA MOTOR HIZININ UZAKTAN IKI YONLU KONTROLÜ (Doktora Tezi) Selim İNAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Hızı kontrol edilecek sistemlerde, yanına yaklaşılmasında salonca (yüksek sıcaklık, hava kirliliği, toz vb.) ve zorluk bulunan ortamlarda, kolaylık sağlamak amacıyla yapılan bu çalışmada yabancı uyartımlı DA motorunun uzaktan kapalı döngü iki yönlü hız kontrolü tasarlanmış ve yapımı gerçeMeştirilmiştir. İki yönde hız kontrolü yapılabilmesi için güç katında tristör köprüleri birbirine göre ters yönde akım geçirecek şekilde düzenlenmiştir. Sistemin kapalı döngülü olarak, otomatik hız ayan yapabilmesi için takogeneratörden yararlanılmıştır. Uzaktan kumanda kısmında verici ve alıcı kullanılmıştır. Vericiden gönderilen sinyaller kodlu olarak ve infrared frekans bölgesinde gönderildiğinden, sistemin güvenirliliği arttırılmış, dış etkilerden arındırılmıştır. Vericiden tuşlara basılarak, faz kontrol sistemiyle tristör tetikleme açılan değiştirilmektedir. Böylece motorun endüvi uçlarına uygulanan gerilim değeri ayarlanarak motor hızı kontrol edilebilmektedir. Uygulaması yapılan hız kontrol sisteminde verici ve alıcının birbirini görmesi gerektiğinden istenirse aynı kumanda tuşlanyla birden fazla DA motoru hız kontrolü gerçekleştirilebilir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : DA motor hız kontrol, uzaktan kontrol, iki yönlü kontrol Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
REMOTE CONTROL OF DC MOTOR SPEED IN TWO DIRECTIONS (Ph. D. Thesis) Selim İNAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, speed control is to be used in areas where it is not safe and very difficult to go near it because of high temperature, air pollution dust, etc. A closed loop system was built to remotely control the DC motor speed in two directions. In order to accomplish the two directions of speed control, back-to-back combination of thyristors have been used to transmit necessary motor current. A transmitter and receiver set was used in the remote control section. Because the signals sent from the transmitter were in codes and infrared frequency region thus, the reliability of the system was increased and avoided from external effects. The Thyristor triggering angles are varied with the phase control system by pressing the control keys on the transmitter. Thus, the motor speed can be controlled by adjusting the voltage level applied to the armature terminals of the motor. Since the transmitter and the receiver have to see each other, the applied speed control system can be used to control the speed of more than one DC motor if it is desired. Science code : 626.01.01 Key Words : DC motor speed control, remote control, two directional control Page number : 98 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ismail COŞKUN