Çift fazlı çekirdeklerde martensit hacim oranı ve morfolojisinin işlenebilirlik özellikleri üzerine etkileri
The Effects of martensit volume fraction and morphology on machinability proferties on dual-phase steels
  1. Tez No: 83977
  2. Yazar: AHMET GÜRAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, Ç 8620 çeliğinin ve bu çelikten üretilen, farklı martenzit hacim oranlarına (% 25 ve % 45) ve morfolojilerine (kaba, orta kaba, ince) sahip çift fazlı çeliklerin, işlenebilirlik davranışları incelenmiştir. Genel olarak, çift fazlı çelikler, bu çeliklerin orijinleri olan ferrit+perlit mikro yapılı çeliklere göre daha iyi işlenebilirlik özellikleri sergilemişlerdir. Bütün numunelerde, kesme hızı arttıkça, kesme kuvvetleri azalmıştır. Benzer şekilde, kesme hızı arttıkça yüzey pürüzlülüğü azalmıştır. Çift fazlı çelikler arasında en iyi işlenebilirlik özelliklerini yüksek martenzit hacim oram ve ince martenzit parçacık dağılımlı çelikler sergilemişlerdir. Bilim Kodu : 626 20 01 Anahtar Kelimeler : Çift fazlı çelik, işlenebilirlik, kesme kuvveti, yüzey pürüzlülüğü, takım aşınması
Özet (Çeviri)
In this study, Ç 8620 steel and a dual phase steel that was produced from this steel with different martensit volume fractions and morphologies have been investigated. In general, these steels have shown better machinability properties than the ferrite-pearlite micro structured steels. In all samples, cutting forces decreased as the cutting speed increased. Similarly, surface roughness has tended to decrease while the cutting speed was increased. Similarly, surface roughness tended to decrease while the cutting speed increased. Among dual-phase steels the ones with higher martensite particulate size showed the best machinability properties. Science code : 626 20 01 Key words : Dual phase steel, machinability, cutting force, surface roughness, tool wear