Hodgkin lenfoma ve non-hodgkin lenfoma hastalarında MYD88 ve CXCR4 gen polimorfizmlerinin hastalığın etyopatogenezindeki rolü, klinik parametreler ve prognozis ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The role of MYD88 and CXCR4 gene polymorphisms in the etiopathogenesis, clinical parameters and prognosis in hodgkin lymphoma and non-hodgkin lymphoma patients
  1. Tez No: 839792
  2. Yazar: DÜRİYE PELİN YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN HAYDAROĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Hodgkin (HL) ve Non-hodgkin lenfoma (NHL) tüm dünya genelinde her yıl yüz binlerce kişiye yeni tanı konulan yaygın bir hematopoetik malignite türleridir. Bu hastalıkların oluşumunda birçok neden rol almakla birlikte çevresel faktörlerin ve genetik nedenlerin oldukça etkili olduğu bilinmektedir. MYD88 ve CXCR4 genlerinin taşıdıkları mutasyonlar son yıllarda birçok solid organ ve hematolojik malignitelerde rol almaktadır ve bu çalışmalar yeni tedavi yaklaşımları için son derece önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; Hodgkin ve Non-hodgkin lenfoma hastalarında MYD88 ve CXCR4 gen polimorfizmlerinin etyopatogenezdeki rolünün ve tedaviye yanıtının değerlendirilmesi ve klinik parametrelerle ilişkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi, Şahinbey Eğitim ve Araştırma hastanesinde Hodgkin Lenfoma tanısı almış ve tedavi ve takibi yapılmış 70 hasta ve Non-Hodgkin lenfoma tanısı almış ve tedavi ve takibi yapılmış 70 hasta dahil edildi. Bu hastalardan alınan periferik kandan DNA izolasyonu yapıldı. Elde edilen genomik DNA'larda CXCR4 geni 2228014-rs SNP mutasyonu ve MYD88-L265P SNP mutasyonu yönünden Real-time PCR ve Dizi analizi (Sanger Sequence) yöntemi kullanılarak genotiplendirme yapıldı. Bulgular: CXCR4 rs2228014 SNP mutasyonu HL hastalarında 13 (%18,5) TT mutant ve 57 (%81,5) CC aleli wild tip, NHL hastalarının 11 (%15,7) TT mutant, 59 (%84.3) CC wild tip aleli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Hodgkin's lymphoma (HL) and non-Hodgkin's lymphoma (NHL) are common hematopoietic malignancies with hundreds of thousands of new diagnoses each year worldwide. Although many factors play a role in the development of these diseases, environmental factors and genetic factors are known to be highly effective. In recent years, mutations carried by MYD88 and CXCR4 genes have been implicated in many solid organ and hematologic malignancies and these studies are of great importance for new treatment approaches. The aim of this study was to evaluate the role of MYD88 and CXCR4 gene polymorphisms in etiopathogenesis and response to treatment in Hodgkin's and Non-hodgkin's lymphoma patients and to determine the relationship with clinical parameters. Methods: The study included 70 patients diagnosed with Hodgkin's lymphoma and treated and followed up in Gaziantep University, Şahinbey Training and Research Hospital and 70 patients diagnosed with Non-Hodgkin's lymphoma and treated and followed up in Gaziantep University, Şahinbey Training and Research Hospital. DNA isolation was performed from peripheral blood obtained from these patients. Genotyping was performed using Real-time PCR and Sequence analysis (Sanger Sequence) method for CXCR4 gene 2228014-rs SNP mutation and MYD88-L265P SNP mutation in the genomic DNAs obtained. Results: CXCR4 rs2228014 SNP mutation was found to be 13 (18,5%) TT mutant and 57 (81,5%) CC alele in HL patients and 11 (15,7%) TT mutant and 59 (84,3%) CC wild type alele in NHL patients.