Non-hodgkin ve hodgkin lenfoma hastalarında tanı ile tedavi arasındaki sürenin ve tedavideki gecikmelerin nüks ve mortalite ile ilişkisi
Associations of time from diagnosis to treatment and intercycle delays with mortality and recurrence in non-hodgkin lymphoma and hodgkin lymphoma patients
- Tez No: 873633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Lenfoma 5. en sık görülen kanser grubudur. Kendi içinde Hodgkin ve non-Hodgkin olarak ikiye ayrılmaktadır. Diğer kanserlerden farklı olarak yapılan çalışmalarda tanı ile tedavi arası sürede kesin bir ilişki saptanamamıştır ve kanserlerde kürler arası gecikmeyle mortalite arasındaki ilişkiyle ilgili çalışmalar çok azdır. Çalışmamızın amacı tanı tedavi arası sürenin ve kürler arası gecikme süresinin mortalite ve nükse etkisini incelemektir. Çalışmada retrospektif olarak 340 hasta incelendi. 340 hastanın, %53,8'i (n=183) B hücreli lenfoma, %42,4'ü (n=144) klasik Hodgkin lenfoma, %2,6'sı (n=9) T hücreli lenfoma ve %1,2'si (n=4) nodüler lenfosit predominant Hodgkin lenfomadır. Çalışmamızda tüm hastalar ortak grupta incelendiğinde tanı tedavi arası süre ile nüks ve mortalite arasında ilişki saptanmadı. Kürler arası gecikme ile nüks arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Lymphoma is the 5th most common cancer. It is divided into two main subtypes which are Hodgkin an non-Hodgkin lymphoma. Aside from other cancer types researchs showed that time form diagnosis to treatment hasn't had any affect or has had conflicting affects, and there have been only a few research about intercycle delays and their effect to mortality. The aim of our study is to observe associations of time from diagnosis to treatment and intercycle delays with mortality and recurrence in lymphoma patients. 340 patients were investigated retrospectively. Of all the 340 patients 53,8% (n=183) had B cell lymphoma, 42,4% (n=144) had classic Hodgkin lymphoma, 2,6% (n=9) had T cell lymphoma and 1,2% (n=4) had noduler lymphocyte predominant Hodgkin lymphoma. At first all patients were evaluated in a single cluster and found no association between time from diagnosis to treatment with mortality and recurrence rates.