Uşak yöresi sütçü sığırlarda subklinik paratüberkülozun prevalansı
Prevalence of subclinical paratuberculosis in dairy cattle in uşak area
  1. Tez No: 281855
  2. Yazar: DENİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Paratüberküloz (pTB), Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis'in (MAP) neden olduğu, ruminantların kronik, yangısal ve ölümcül bir hastalığıdır. Enfeksiyon uzun süren ?subklinik? evre ile karakterizedir. Bu dönemdeki sığırlar sürüdeki diğer hayvanları enfekte edebilme kabiliyetindedir. pTB, özellikle süt sığırı işletmelerinde ekonomik kayıpların en önemli nedenlerinden biridir. MAP, insanlarda Crohn's hastalığının muhtemel etkeni olup, zoonotik potansiyeli nedeniyle ayrıca önem arz eder. Subklinik pTB'li hayvanlar hastalığı sağlıklı bireylere bulaştırma eğilimlerinden dolayı da önemlidir. Türkiye'de pTB'nin varlığı uzun yıllardır bilinmesine rağmen, hastalık ve hastalığın prevalansı üzerine yürütülmüş bilimsel çalışma sayısı oldukça azdır. Uşak yöresi süt sığırlarında hastalığın prevalansı üzerine gerçekleştirilmiş bilinen bir bilimsel rapor ise mevcut değildir. Sunulan çalışmada süt sığırı yetiştiriciliği yapılan Uşak yöresinde subklinik pTB'nin prevalansının ortaya konulması amaçlandı. MAP, dışkı ve süt örneklerinde, direk bakteriyoskopi tekniği ve Ziehl-Nelseen boyama ile pozitif bulunan numunelerde ise kültür ve PZR (Outer ve Nested) teknikleri ile belirlendi. Çalışmada hayvan materyali olarak, optimal süt verimine ve BCS'ye sahip, klinik olarak sağlıklı ve 3-7 yaşlı 200 Holştayn süt sığırı kullanıldı. Uşak yöresi süt sığırlarında subklinik pTB'nin prevalansı dışkı örneklerinde; Ziehl-Neelsen boyama ile %17, Outer PZR tekniği ile %9.5, Nested PZR tekniği ile %20, Bakteriyolojik Kültür sonuçlarına göre %4, süt örneklerinde ise; Ziehl-Neelsen boyama ile %15.5, Outer PZR tekniği ile %5.5, Nested PZR tekniği ile %17.5 ve Bakteriyolojik Kültür sonuçlarına göre %2.5 olarak tespit edildi. Sonuç olarak; Uşak bölgesi süt sığırlarında dışkı ve süt örneklerinde, PZR teknikleri ile elde edilen prevalans değerlerinin Türkiye'nin diğer bölgeleri ile karşılaştırıldığında yüksek olduğu ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Paratuberculosis (pTB) caused by Mycobacterium avium subs. paratuberculosis (MAP) a chronic, inflammatory and fatal disease of ruminants. The infection is characterized by chronic“subclinic”phase. Cattle in this phase is capable of infecting other animals in the herd. pTB particularly in dairy milk industry one of the causes associated with financial losses. MAP possible cause of Crohn?s disease in human, is also important due to zoonotic potentials. Animals with subclinic pTB are a major concern because they tend to contaminate healhty invuduals in Turkey. Although the presence of pTB is has beeen known, the scientific studies on the disease and the prevalance appears to be scarce. There is no scientific report on prevalance of the disease in dairy cattle in Usak region. In this study, it was aimed to determine the prevalence of subclinic pTB in dairy cattle farming in Usak region. In feaces and milk samples using direct bacterioscopy tecnique and Ziehl-Neelsen staining and in positive samples by culturing and PCR (outer and nested). MAP was determined in the study a total of 200 holstein dairy catlle aged between 3-7 years clinically healty with optimum milk yield and BCS were used. In Usak region in dairy cattle the prevalance of pTB was determined to be 17% by Ziehl-Neelsen 9.5% by other PCR and 20% Nested PCR in feaces; 4% according to bacterologic culture results; 15.5% by Ziehl-Neelsen, 5.5% by outher PCR and 17.5% by Nested PCR in milk samples and 2.5% according to Bacteriologic culture resuts. In conclusion; the prevalance values analized by PCR techniques in feaces and milk samples in dairy cattle in Usak region was determined to be higher compared to those in other regions of Turkey