Beta talasemi majörlü çocuklarda pulmoner fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary functions in children with beta thalassemia major
- Tez No: 839799
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İLGEN ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada Pediatrik Hematoloji polikliniğinde takip edilmekte olan transfüzyon bağımlı beta talasemi majörlü hastaların rutin eritrosit transfüzyonlarından önce ve transfüzyondan sonra solunum fonksiyon testleri (SFT) yapılarak pulmoner fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve kan transfüzyonu ile ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya yaşları 13- 22 arasında değişen ß-talasemi majör tanılı 16 hasta alındı. Hastaların tamamına transfüzyon öncesi solunum fonksiyon testi (SFT) yapıldı, 12 hastaya transfüzyon sonrası da SFT yapıldı. SFT öncesi hastalardan hemogram ve ferritin çalışılması için kan örnekleri alındı. Spor Fizyolojisi Bilimdalında spirometre ile solunum fonksiyonları ölçüldü ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların transfüzyon öncesi ortalama hemoglobinleri 8.48±1.49 g/dL idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the pulmonary functions of patients with transfusion-dependent beta thalassemia major who are being followed in the Pediatric Hematology outpatient clinic, by performing pulmonary function tests both before and after their routine erythrocyte transfusions, and to determine their relationship with blood transfusion. Material and Methods: Sixteen patients diagnosed with ß-thalassemia major, aged between 13 and 22, were included in the study. All patients underwent pulmonary function tests (PFT) before transfusion, and 12 of them underwent PFT after transfusion. Before the pulmonary function test, blood samples were taken from the patients to study hemogram and ferritin. Respiratory functions were measured with a spirometer in the Department of Sports Physiology and the obtained data were analyzed statistically. Results: The average hemoglobin of the patients before transfusion was 8.48±1.49 g/dL.