Beta talasemi majorlü çocuklarda plazma protein C, protein S, antitrombin-III ve fibrinogen düzeyleri
Levels of plasma protein-C, protein-S, antithrombin-III and fibrinogen of beta thalassemia majored childs
- Tez No: 99034
- Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS AYDINOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışma Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği tarafından takip edilen klinik ve laboratuvar bulguları ile tanısı konmuş 33 talasemi majörlü hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubunda gerçekleştirildi. Talasemi majorlü hastalardan 4'ü Splenektomi geçirmiş ve 1 hasta da Splenektomi operasyonu sonrası Portal ven trombozu oluştu.Hasta ve kontrol grubuna ait plazma örnekleri AMAX-CS 190 tam otomatik koagulo metre cihazında hazır kit kullanarak çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out in Dicle University Medical Faculty Department of Pediatry with 33 thalassemia majored patients diagnosed with clinical laboratory findings and 30 healthy control group. Four of these patients had undergone splenectomia and after splenectomia, portal vene thrombose occured in one patient. Plasma samples belonging to patients and control group were studidd by using reagent kit in AMAX-CS 190 full automatic coagulometer device. Protein-C activation levels belonging to patient and control group were respectively measured as %50.54 +/-20.13 and %94.66 +/-32.62 (p0.05).