Acil servise başvuran pnömotoraks olgularının analizi
Analysis of pneumothorax cases admitted to the emergency department
  1. Tez No: 839798
  2. Yazar: HAMZA ENES GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Pnömotoraks, visseral ve parietal akciğer plevrası arasındaki potansiyel boşluğa serbest hava girmesiyle ortaya çıkan bir klinik tanımlamadır. Acil servislerde en sık görülen göğüs cerrahisi acilidir. Pnömotoraks hastaları acil servise en sık nefes darlığı ve göğüs ağrısı ile başvurmaktadır. Pnömotorakslar klinik olarak edinsel ve spontan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Acil serviste pnömotoraks tanısı alan ahstaların demografik, klnik ve radyolojik verileri kullanılarak acil tıp hekimlerine tanıdan tedaviye uzanan süreçte yardımcı olacak bir çalışma hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif kesitsel analiz olarak plananan çalışmamızda Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisi'ne 01/01/2018 ile 01/12/2022 tarihleri arasında pnömotoraks tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Toplam 113 hastanın değerlendirildiği bu çalışmada; hastaların laboratuvar testleri, radyolojik görünülemeleri, tıbbi öyküleri (sigara kullanımı, ek hastalıkları ), başvuru semptomları, vital parametreleri ve diğer demografik ve klinik özellikleri hastane sistemi üzerinden incelenmiştir. Elde edilen sonuçların istatiksel testler uygulanarak analizleri yapılmış, anlamlılığı değerlendirilerek raporlanmıştır. BULGULAR: Araştırmaya katılan 113 hastanın %85,8'i (n = 97) erkek %14,2'si, (n = 16) kadındır. Olguların klinik sınıflaması olarak %51,3'ü (n = 58) spontan pnömotoraks; %48,7'si (n = 55) travmatik pnömotoraks olarak tespit edilmiştir. Olguların %37,2'si (n = 42) Primer spontan pnömotoraks, %23'ü (n = 26) trafik kazası, %18,6'sı (n = 21) düşme, %14,2 'si (n = 16) sekonder spontan pnömotoraks, %7,1'i (n = 8) ise penetran travma etiyolojisi ile başvurmuştur. Katılımcıların ana başvuru semptomları %60,2'si (n = 68) göğüs ağrısı, %30,1'i (n = 34) nefes darlığı, %7,1'i (n = 8) sırt ağrısı ve %2,7'si (n = 3) bilinci kapalı olarak değerlendirilmiştir. Hastalara ait Akciğer grafilerinde, %48,7 oranında (n = 55) sağ hemitoraksta pnömotoraks, %45,1 oranında (n = 51) sol hemitoraksta, %6,2'sinde (n = 7) ise her iki hemitoraksta pnömotoraks saptanmıştır. Primer Spontan Pnömtoraks (PSP) hastalarında acil servise göğüs ağrısı ile başvuru daha sık saptanırken, Sekonder Spontan Pnömotoraks (SSP) hastaları ise nefes darlığı ile daha sık başvurduğu bulunmuştur (p < 0,01). Genç ve yaşlı grupları başvuru semptomları ve pnömotoraks alt grupları ile karşılaştırılmış ve istatiksel olarak anlamlı değerler elde edilmiştir (p < 0,01). SONUÇ: Pnömtoraks hayatı tehdit edebilen bir klinik tablodur. Göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi semptomlar pnömotoraksı düşündüren ana semptomlar olmaktadır. Acil tıp pratiğinde bu semptomlar değerlendirilirken pnömotoraks mutlaka ayırıcı tanılarda bulundurulmalıdır. Sınıflamasında ''spontan'' değerlendirmesi olan bir hastalık olması sebebiyle hastaların semptomları, demografik verileri, görüntülemeleri ve klinik sonuçları merak konusu olmuştur. Hastanın acil servise gelmesine sebep olan ana şikayetinin, sigara kullanımının, yaşının, pnömotoraks türü ve boyutuna etkisi ile ilgili sonuçlar değerlendirilmiştir. Yanı sıra klinik sonlanım durumu, tedavi yöntemleri, yatış türü ve süresi ilgili parametrelerin de etiyolojik ve radyolojik verilerle birlikte değerlendirilme ve istatistiksel sonuçlar ışığında analizleri yapılmıştır. Acil tıp hekimleri için semptomlardan tedaviye uzanan süreçte yardımcı olacağını inandığımız bir çalışma olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Pnömotoraks, Epidemiyoloji, Hacim, PAAC, Tedavi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND OBJECTİVES: Pneumothorax is a clinical definition that occurs when free air enters the potential space between the visceral and parietal lung pleura. It is the most common thoracic surgery emergency in emergency departments. Pneumothorax patients most often present to the emergency department with shortness of breath and chest pain. Pneumothoraces are clinically divided into two: acquired and spontaneous. It was aimed to conduct a study that would assist emergency medicine physicians in the process from diagnosis to treatment by using demographic, clinical and radiological data of patients diagnosed with pneumothorax in the emergency department. MATHERİALS AND METHODS: In our study, which was planned as a retrospective cross-sectional analysis, patients diagnosed with pneumothorax at Yozgat Bozok University Research and Application Hospital Emergency Service between 01/01/2018 and 01/12/2022 were included in the study. In this study where a total of 113 patients were evaluated; Laboratory tests, radiological imaging, medical history (smoking, comorbidities), admission symptoms, vital parameters and other demographic and clinical characteristics of the patients were examined through the hospital system. The results obtained were analyzed by applying statistical tests, their significance was evaluated and reported. RESULTS: Of the 113 patients participating in the study, 85.8% (n = 97) were male and 14.2% (n = 16) were female. The clinical classification of the cases was spontaneous pneumothorax in 51.3% (n = 58); 48.7% (n = 55) were detected as traumatic pneumothorax. 37.2% (n = 42) of the cases were primary spontaneous pneumothorax, 23% (n = 26) were traffic accidents, 18.6% (n = 21) were falls, 14.2% (n = 16) presented with secondary spontaneous pneumothorax, and 7.1% (n = 8) presented with penetrating trauma etiology. The main presenting symptoms of the participants were 60.2% (n = 68) chest pain, 30.1% (n = 34) shortness of breath, 7.1% (n = 8) back pain, and 2.7% (n = 3) were considered unconscious. In the chest radiographs of the patients, pneumothorax was detected in the right hemithorax in 48.7% (n = 55), pneumothorax in the left hemithorax in 45.1% (n = 51), and pneumothorax in both hemithoraxes in 6.2% (n = 7). It was found that patients with Primary Spontaneous Pneumothorax (PSP) were more frequently admitted to the emergency department with chest pain, while patients with Secondary Spontaneous Pneumothorax (SSP) were more frequently admitted with shortness of breath (p < 0.01). Young and elderly groups were compared with the presenting symptoms and pneumothorax subgroups and statistically significant values were obtained (p < 0.01). CONCLUSİON: Pneumthorax is a clinical condition that can be life-threatening. Symptoms such as chest pain and shortness of breath are the main symptoms that suggest pneumothorax. Pneumothorax must be included in the differential diagnosis when evaluating these symptoms in emergency medicine practice. Since it is a disease with a“spontaneous”evaluation in its classification, the symptoms, demographic data, imaging and clinical results of the patients have been a matter of curiosity. The results regarding the effects of the patient's main complaint, smoking, and age, which caused him to come to the emergency department, on the type and size of pneumothorax were evaluated. In addition, parameters related to clinical outcome status, treatment methods, hospitalization type and duration were evaluated together with etiological and radiological data and analyzed in the light of statistical results. This is a study that we believe will be helpful for emergency medicine physicians in the process from symptoms to treatment. KEYWORDS: Pneumothorax, Epidemiology, Volume, PAAC, Treatment