Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi endodonti anabilim dalı kliniğinde yapılmış iki farklı kanal içi fiber post uygulamasının değerlendirilmesi: retrospektif çalışma
Evaluation of two different intra-canal fiber post applications at Ege University Faculty of dentistry, department of endodontics: a retrospective study
  1. Tez No: 839800
  2. Yazar: ECEM KUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KAVAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda Ocak 2020- Aralık 2022 tarihleri arasında, farklı zamanlarda gerçekleştirilen iki farklı tipteki kanal içi fiber post uygulamasının değerlendirilmesi ve başarı tablosunun ortaya çıkarılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda farklı zamanlarda uygulanan Splendor SAP (Splendor SAP; Angelus, Londrina PR, Brasil) ve Reforpost (Reforpost Glass Fiber; Angelus, Londrina PR, Brasil) fiber post sistemleri arşiv taraması ile değerlendirildi. Fiber post uygulanmış 220 dişin radyografları her iki fiber post sistemi için ayrı ayrı incelendi. Olguların tedavi zamanına ait bilgiler dijital hasta takip sisteminden elde edildi. Hastaların yaş ve cinsiyet olarak sosyodemografik bulguları incelendi. 220 dişin lokalizasyonu analiz edildi. 220 olguda tedavi bitim filmi üzerinden kökü çevreleyen kemik seviyesinin köke oranı, postun uzun aksının kök kanal trajesi ile olan açısı, post uzunluğunun kök kanal uzunluğuna oranı ve post çapının kök çapına oranı; İmageJ yazılımı kullanılarak üç kez ölçüldü ve bu ölçümlerin ortalaması alındı. Fiber post ve güta perka arasında boşluk varlığı, fiber post ve kök kanal dentini arasında uyumsuzluk olup olmadığı da tedavi bitim filmi üzerinden incelendi. Kontrol filminden, takip süresi, kanal tedavisi tamamlanması ile post uygulaması arası geçen süre, diş ve postun sağkalımı (=başarı), üst restorasyon şekli, proksimal kontak varlığı/tipi, kırık varlığı/tipi bulgularına bakıldı. Tüm bu verilerin fiber postun sağkalımına etkileri değerlendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics Version 25 (IBM©Corp., Armonk, NY, ABD) paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistik olarak ortalama, standart sapma, minimum-maksimum değerler, yüzdeler, çapraz tablolar ve frekans tablolarından yararlanıldı. Gruplar arasındaki ilişkiler pearson ki-kare testi ile değerlendirildi. Gruplar bağımlı olduğu durumlardaki çapraz tablolarda Mc Nemar analizi kullanıldı. Tüm testler için istatiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlendi. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda sağkalım oranı, yaş, diş tipi ve lokalizasyonu, üst restorasyon tipi, kırık varlığı, post uzunluğunun kök kanal uzunluğuna oranı, kök-kemik seviyesi, postun kök kanal trajesi ile açısı, kanal tedavisi ile post uygulanması arası geçen süre ve proksimal kontaklar açısından bu iki grup birbiri ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study is to evaluate two different intracanal fiber post restorations that were performed in Ege University Faculty of Dentistry, Department of Endodontics between January 2020 and December 2022. Materials and Methods: The data of patients who had 2 types of fiber post restorations, splendor SAP (Splendor SAP; Angelus, Londrina PR, Brazil) and reforpost (Reforpost Glass Fiber; Angelus, Londrina PR, Brazil), between January 2020 and December 2023 at Ege University Department of Endodontics were obtained from the electronic archive records of the faculty. Of 220 teeth who underwent fiber post treatment were evaluated. Sociodemographic findings of patients in terms of age and gender were analyzed. The tooth type, localization, treatment time, coronal restoration type, proximal contacts, presence of fracture, presence of gap between the fiber post and the gutta-percha and presence of gap between the fiber post and the root canal walls were recorded. The ratio of surrounding bone, maladaptation, the angle between of fiber post and root canal, the ratio between the length of fiber post to the root canal, the ratio between the diameter of the post and the root canal were evaluated by ImageJ Software. In the control films, the time elapsed after the treatment, the survival of the tooth and fiber post (=success), the upper restoration style, proximal contacts, and the presence of fracture were examined. The effect of all these data on fiber post treatment was evaluated. IBM SPSS Statistics Version 25 (IBM©Corp., Armonk, NY, USA) package program was used for statistical analysis. Mean, standard deviation, minimum-maximum values, percentages, crosstabs and frequency tables were used as descriptive statistics. Relationships between each group were evaluated with the Pearson chi-square test. Mc Nemar analysis was used in crosstabs where groups were dependent. The statistical significance level was taken as 0.05 for all tests. Results: According to the results of our study following radiographic evaluations, there was no statistically significant difference (p>0.05) between the two groups in terms of age, tooth type and tooth localization, type of upper restoration, presence of fractures, ratio of fiber post length to root canal length, root-bone level, compatibility of fiber post with root canal trajectory, time elapsed between canal treatment and fiber post application, proximal contacts, and survival rate.