Aromatik nitro patlayıcılar için kemosensör geliştirilmesi
Chemosensor design for aromatic nitro explosives
- Tez No: 839816
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tez çalışmasında çeşitli hidroksi salisilaldehit türevlerinin propargil bromür ile tepkimesinden propargil grubu içeren salisilaldehit türevleri elde edilerek karakterize edilmiştir. 4-iyodo sülfonil klorür ile 1,4-diamino benzenin tepkimesinden N-(4-aminofenil)-4-iyodobenzensülfonamid bileşiği sentezlenmiştir. Propargil sübstitüe grubu içeren karbonil bileşikleri ile iyodobenzensülfonamid bileşiğinin arasındaki tepkimeden Schiff bazı bileşikleri elde edilmiştir. Bileşiklerin karakterizasyonları 1H(13C)NMR, kütle spektrometresi, elementel analiz ve FTIR metotlarıyla yapılmıştır. Tek kristalleri elde edilen bazı bileşiklerin moleküler yapıları tek kristal X-ray metoduyla belirlenmiştir. Schiff bazı bileşiklerinin nitroaromatik patlayıcılara karşı sensör özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla nitrobenzen, 4-nitrofenol, 2,4-dinitrofenol ve 2,4,6-trinitrofenol (TNT) bileşikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, salicylaldehyde derivatives containing propargyl group were obtained from the reaction of various hydroxy salicylaldehyde derivatives with propargyl bromide and characterized. N-(4-aminophenyl)-4-iodobenzene sulfonamide compound was synthesized from the reaction of 4-iodo sulfonyl chloride and 1,4-diamino benzene. Schiff base compounds were obtained from the reaction between carbonyl compounds containing propargyl substituents and iodobenzenesulfonamide compound. Characterizations of the compounds were made by 1H(13C)NMR, mass spectrometry, elemental analysis and FTIR methods. Single crystals of some compounds were obtained and their molecular structures were determined by single crystal X-ray method. The sensor properties of Schiff base compounds against aromatic nitro explosives were investigated. For this purpose, nitrobenzene, 4-nitrophenol, 2,4-dinitrophenol and 2,4,6-trinitrophenol (TNT) compounds were used.