Sezgisel bulanık tabanlı karar verme yöntemiyle personel seçimi üzerine bir uygulama
An application on personnel selection with intuitionistic fuzzy based decision making method
- Tez No: 839825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşletmelerin ve kurumların iş ve işleyişlerinin aksamaması için gerekli olan nitelikli personelin seçimi en zor konulardan bir tanesidir. Doğru kişilerin doğru pozisyonda değerlendirilmesi için ilk önce aday havuzundaki adayların doğru bir şekilde sıralanması gerekmektedir. Bu nedenle adaylar bir çok kriter ile objektif olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Burada kullanılacak verilerin veya kriterlerin bazıları net bilgi, veri olabilir fakat bazıları belirsizlik içerebilir. Özellikler mülakat sınavları ve soruları bu doğrultuda olup gözleme dayalıdır ve çoğunlukla belirsizlik içerir. Bu nedenle karar vermede sezgisel bulanık mantık kullanılması anlamlıdır. Bu tezde sezgisel bulanık PROMETHEE yöntemi ile askeri personel seçiminde örnek bir uygulama yapılmıştır. Bu yöntemde değerlendirme işleminin geçerliliğini arttırmak ve belirsizlik altında karar vermek için kriterler ağırlıkları sezgisel bulanık değer olarak belirlenmiştir. Ayrıca simülasyonla elde edilen aday puanlarının birçok yönden değerlendirilmesi için yöntemde genel yetenek ve genel kültür sınavı puanı, fiziki yeterlilik testi puanı ve mülakat puanı ortak bir şekilde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The selection of qualified personnel, which is necessary to ensure that the business and functioning of businesses and institutions are not disrupted, is one of the most difficult issues. In order to evaluate the right people in the right position, the candidates in the candidate pool must first be ranked correctly. For this reason, candidates must be objectively evaluated with many criteria. Some of the data or criteria to be used here may be clear information or data, but some may contain uncertainty. This is the case with interview tests and questions, which are based on observation and often involve uncertainty. Therefore, it makes sense to use intuitionistic fuzzy logic in decision making. In this thesis, a sample application of intuitionistic fuzzy PROMETHEE method in military personnel selection is made. In this method, in order to increase the validity of the evaluation process and to make decisions under uncertainty, the criteria weights are set as intuitionistic fuzzy values. In addition, in order to evaluate the candidate scores obtained by simulation in many aspects, the general aptitude and general culture exam score, physical competence test score and interview score are evaluated jointly in the method.