Cosmicism in H.P. Lovecraft's and Thomas Ligotti's short fiction
H.P. Lovecraft ve Thomas Ligotti'nin kısa kurgusunda cosmicism
  1. Tez No: 839831
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TATIANA GOLBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE BIÇAKÇI SYED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, çoğunlukla kabul edilen ve okuyucuya insanın acizliğini, başka dünyalar ve zihinlerinin kırılganlığından dolayı bilmedikleri farklı tip bilgiler olduğunu anlatan cosmicism'e odaklanıyor. Birçok önemli konuyu, farklı felsefeleri, görüşleri ve akımları birleştiren Cosmicism tuhaf kurgunun bir alt türü olarak kabul edilse de, taşıdığı özellikler tamamen özgün olduğundan dolayı kendi başına bir tür olarak kabul edilmelidir. Bu çalışma, Lovecraft'ın The Call of Cthulhu ve The Shadow Out of Time, ve Ligotti'nin The Dream of a Manikin, Alice's Last Adventure ve The Sect of the Idiot eserlerini ayrıntılı bir şekilde incelemek ile birlikte, determinizm, nihilizm, the sublime gibi akımları ele alarak cosmicism'in neden kendi başına bir tür olması gerektiğini inceler. Biri cosmicism'in babası olmakla birlikte, iki farklı yazarı inceleyerek dinamik doğasından dolayı nasıl cosmicism'in genişletebileceği kanıtlanmıştır. Bu dinamik doğasından ve diğer türlerden tamamen farklı olmasından dolayı, cosmicism'in kendi başına bir tür olması gerektiği öne sürülmüştür. Cosmicism'in potansiyelini ortaya koymak için ve iki farklı yüzyıldan, iki farklı yazarın nasıl katkı yaptığı, karşılaştırmalı teknik kullanılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Howard Phillips Lovecraft's cosmicism, which aims to tackle the widely accepted notion that preaches the superiority of the human being by showing the reader that there are worlds and types of knowledge that they are not made aware of because of the fragility of their minds. While cosmicism is widely regarded as a subgenre of weird fiction, as it tackles so many important topics through a combination of different philosophies, views and movements, it should be regarded as a genre on its own since the characteristics it carries are extremely unique and distinctive. This paper aims to delve into the notion that is cosmicism in order to prove that it should be a genre of its own and analyzes it thoroughly through examining Lovecraft's The Call of Cthulhu and The Shadow Out of Time, and Ligotti's The Dream of a Manikin, Alice's Last Adventure and The Sect of the Idiot, as well as analyzing movements and notions like determinism, nihilism, the sublime, etc. Through analyzing two different authors, with one of them being the founder of cosmicism, the way cosmicism can be expanded has been proven as a result of its dynamic nature. And because of this dynamic nature, combined with the fact that it is completely different from any genre that was ever created before, it has been established that cosmicism should be its own distinct genre. A comparative approach was taken in order to convey the true potential of cosmicism and how two different authors, from two different times contributed to it.