The unknown and the unfamiliar: Depictions of the monster in Lovecraft and Miéville
Bilinmeyen ve tanınmayan: Canavar teriminin Lovecraft ve Mıévılle'de ki tasviri
  1. Tez No: 789232
  2. Yazar: MİTHAT ARCA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERİNE MACMİLLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, H.P. Lovecraft'ın“Tuhaf Edebiyat”'ın beş tanımlayıcı öğesi olarak belirlediği maddeleri kullanarak teorik bir çerçeve oluşturuldu. Bunun aracılığı ile H.P. Lovecraft ve China Miéville'nin seçilmiş eserleri canavar figürlerinin temsilleri açısından karşılaştırıldı. Karşılaştırmanın temelini oluşturmak için önce tarih boyunca canavar kelimesinin etimolojisi incelendi ve bunun yanında Saussre'nin dil teorilerine değinildi. Bunu takiben Lovecraft'ın seçilen üç eserinin içsel bir analizi yapıldı. Analizde, kozmizm ve bilinmeyenden korkma (Fear of the unknown) gibi elementlerin öneminin ve anlatımdaki insan önemsizliği ve küçüklüğünün etkisi vurgulandı. Ek olarak, Jentsch ve Freud'un tanımındaki tekinsiz (uncanny) daha sonraki bir karşılaştırma için dahil edildi. Canavarlarla ilgili ayrıntı ve bilgideki eksikliğin tuhaf edebiyatındaki ve bilinmeyenden korkma faktöründeki önemi vurgulandı. Daha sonra aynı analiz,“Duıngeons and Dragons”gibi masa üstü oyunları ile olan geçmişi ve dünya kurmanın (worldbuilding) onun için önemi incelendikten sonra Miéville'nin Bas-Lag hikayeleri için yapıldı. Bas-Lag analizinin ardından, beş tanımlayıcı unsurun önce ne anlama gelebileceğini yorumlayıp, bu yorumlamaya dayalı olarak iki eserin bu bağlamda her unsuru nasıl ele alındığı incelenen bir karşılaştırma yapılmıştır. Canavar temsili, kosmizm, bilinmeyenin korkusu ve beş element üzerinden yapılan bu incelemeden çıkan sonuç, çalışmanın şu noktayı savunmasına yardımcı oldu; Canavar temsili her iki eserde de paranoya ve tekinsizliğin kaynağı olmuştur. Ancak Lovecraft'ın anlatımındaki canavarlar bu bütünün küçük bir parçasını sunarak bu tekinsiz hissiyatı elde ederken; Miéville'nın Bas-Lag'ında, bütünde eksik olan bir anahtar parçanın eksikliği ile aynı etki elde edilir.
Özet (Çeviri)
The present study compared selected works of H.P. Lovecraft and China Miéville in terms of the representations of monster figures by creating a theoretical framework using Lovecraft's“Five Definitive Elements of Weird Literature”. A comparative foundation was first laid down by examining the etymology of the word monster throughout history, as well as touching upon Saussure's theories of language. Following this, an intrinsic analysis of Lovecraft's three selected works was made. The analysis highlighted the importance of factors such as cosmicism, and fear of the unknown, as well as the importance of human insignificance in the narration. Additionally, the uncanny in both Jentsch's and Freud's definition was included for a later comparison. The lack of context in details regarding the monsters was also highlighted in accordance with the established importance of fear of the unknown in Weird Literature. Then the same analysis was done on Miéville after a glimpse of his past with tabletop games such as“Dungeons and Dragons”, and the importance worldbuilding has for him. Following an analysis of Bas-Lag, a comparison was made based on the five definitive elements by first interpreting them on what could they refer to, and how the two works handled them in this context. The results from examination through the monster representation, cosmicism, fear of the unknown and the five elements helped the study argue the point that; The monster representation functioned as the source of paranoia and uncanny in both the works. Yet, while Lovecraftian narrative's monsters achieved the feeling of uncanny by presenting a small piece of the whole; Miéville's Bas-Lag did the same with a mirrored approach of a key piece missing from the whole.