Mesane kanserlerinde CALD1 ve JAK/STAT sinyal yolu ve PD-L1 gen ekspresyon ilişkilerinin incelenmesi
CALD1 and JAK/STAT signaling pathway and PD-L1 in bladder cancers investigation of gene expression relationships
- Tez No: 839842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARISAN, DR. NİHAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Mesane, böbrekler tarafından üretilen idrarın dışarı atılmasında görev alan en içte mesane ürotelyumu ile kaplı içi boş bir organdır. Mesane ürotelyal karsinomu insidans ve prevelansı yaşla birlikte artmaktadır. Gelişimi için sigara kullanımı, kimyasal maruziyeti, yaş, kronik inflamasyon gibi bir çok risk faktörü bulunmaktadır. Mesane kanseri temel olarak kasa invaze ve kasa invaze olmayan mesane kanseri olmak üzere 2 alt tipte sınıflandırılır. PD-L1 ekspresyon düzeyinin incelenmesi hali hazırda uygulanan immunoterapilerin yanıtını belirlemede kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra CALD1 ekspresyonunun ise mesane kanseri için prognostik olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca JAK/STAT yolunun aktivasyonu PD-L1 ekspresyonunu artırabilir. Hipotezimiz; mesane tümörlerinde immünoterapi hassasiyeti ilişkili hedef genlerden CALD1 aracılı PD-L1 in mRNA ekspresyon seviyesinin ve JAK1 ekspresyon düzeyinin mesane kanseri için prognostik olabileceğini göstermektir. Materyal ve Metot: Çalışma 27 adet mesane tümörü 28 adet sağlıklı hasta popülasyonu örnekleri içerecek şekilde 2 grupta planlandı. Tümör grubu rezeke edilen tümör materyali örnekleri ve sağlam grup mesane örnekleri ayrı ayrı -80°C de saklandı. Protein ifadesinin belirlenmesi için alınan doku örnekleri bir dizi hazırlık işlemi sonrasında oda sıcaklığında getirilmiş kemilüminesans madde ile 1 dakika boyunca muamele edildiler ve kemilüminesans ölçen cihaz yardımıyla band profilleri incelendi. Gen ifadesinin belirlenmesi için RNA izolasyonu RNAzol kullanımı ile elde edilmiş.qRT PCR ile ilgili primerler tanımlanmıştır. Pfaffl formülasyonuna göre PCR reaksiyonlarındaki GAPDH ile her bir seçili mRNA ifadesi normalize edilmiştir. Bulgular: Toplamda 55 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu 28 tümör grubu ise 27 hastadan oluşmaktaydı. Tümör grubu yaş ortalaması 68+/-10,1 kontrol grubu yaş ortalaması 60,78+/-7,82 olarak belirlendi. 6 hastada KİMK 21 hastada KİOMK mevcuttu. 1 hastada mikropapiller varyant, 1 hastada kordoid karsinom saptandı. 6 hastada ise CIS pozitifliği mevcuttu. CALD1 proteini tümör dokusunda örneklerinde kontrol grubu doku örneklerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek belirlenmiştir (p=0,0001). Dokularda JAK1 protein düzeyi ise tümör grubunda düşük saptanmış olup kontrol grubuyla farklılık izlenmiştir (p=0,01). Ancak düşük seviye antikor bağlanması, tümör ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılığı net olarak ortaya koyamamaktadır. STAT5 protein düzeyinin ise tümör grubunda anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p=0,0001). CALD1, PD-L1, JAK1, STAT5 gen ifadeleri belirlemesi için toplanan RNA örnekleri arasında tümör grubunda tüm moleküllerde RNA ekspresyonunda artış saptanmıştır (Sırasıyla p=0,0001; p=0,0001; p=0,0001; p=0,0001) mRNA ekspresyonunun sınır değeri CALD1 için 1,625; PD-L1 için 1,5; JAK1 için 1,975; STAT5 için 1,563 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The bladder is a hollow organ covered with innermost bladder urothelium, responsible for excreting the urine produced by the kidneys. The incidence and prevalence of bladder urothelial carcinoma increase with age. Risk factors for its development include smoking, chemical exposure, age, and chronic inflammation. Bladder cancer is basically classified into two subtypes: muscle-invasive and nonmuscle-invasive bladder cancer. Examining the PD-L1 expression level is used to determine the response to currently applied immunotherapies. Additionally, it is thought that CALD1 expression may be prognostic for bladder cancer. Moreover, activation of the JAK/STAT pathway may increase PD-L1 expression. Our hypothesis is that the mRNA expression level of CALD1-mediated PD-L1 and JAK1 expression level, which are immunotherapy sensitivity-related target genes in bladder tumors, may be prognostic for bladder cancer. Materials and Methods: The study was planned in two groups, including 27 samples from bladder tumors and 28 samples from the healthy patient population. Resected tumor material samples from the tumor group and bladder samples from the intact group were stored separately at -80°C. Tissue samples taken to determine protein expression were treated with chemiluminescence material at room temperature for 1 minute after a series of preparations, and band profiles were examined with the help of a chemiluminescence measuring device. RNA isolation to determine gene expression was obtained using RNAzol. Primers for qRT-PCR were defined. The expression of each selected mRNA was normalized by GAPDH in PCR reactions according to the Pfaffl formulation. Results: A total of 55 patients were included in the study. The control group consisted of 28 patients, and the tumor group consisted of 27 patients. The average age of the tumor group was 68+/-10.1, and the average age of the control group was 60.78+/-7.82. CIBC was present in 6 patients, and NMIBC was present in 21 patients. The micropapillary variant was detected in 1 patient, and chordoid carcinoma was detected in 1 patient. CIS was positive in 6 patients. CALD1 protein was determined to be significantly higher in tumor tissue samples than in control group tissue samples (p = 0.0001). The JAK1 protein level in tissues was found to be low in the tumor group, and a difference was observed with the control group (p = 0.01). However, low-level antibody binding does not clearly reveal a significant difference between the tumor and the control group. It was determined that the STAT5 protein level showed a significant difference in the tumor group (p = 0.0001). Among the RNA samples collected to determine CALD1, PD-L1, JAK1, STAT5 gene expressions, an increase in RNA expression was detected in all molecules in the tumor group (p=0.0001; p=0.0001; p=0.0001; p=0.0001, respectively.) The cutoff value of mRNA expression is 1.625 for CALD1; 1.5 for PD-L1; 1,975 for JAK1; For STAT5, it was determined as 1.563.