Mesane kanserlerinde 3 boyutlu sanal sonosistoskopi ve tanı değeri
Bladder cancer and the diagnostic value of 3-dimensional virtual sonocystoscopy
- Tez No: 335980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızın amacı mesane kanserlerinin tanısında 3 boyutlu sanal sonosistoskopi ile konvansiyonel sistoskopiyi karşılaştırmak.Çalışma Temmuz 2009 ile Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Totalde 50 hasta ( 41 erkek ve 9 kadın ) çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu mesane kanseri şüphesi olan ve bu nedenle ilk kez sistoskopi yapılacak hastalar ve mesane kanseri nedeni ile transüretral rezeksiyon uygulanmış kontrol sistoskopisi yapılacak olan hastalardan oluşmaktaydı. Tüm hastalar 2 boyutlu ultrasonografinin ardından 3 boyutlu sanal sonosistoskopik değerlendirmeye alındı. Ultrasonografik bulgular sistoskopik muayene ile karşılaştırıldı.28 (%54.7) hastada sanal sonosistoskopi ve konvansiyonel sistoskopi ile lezyon saptanmadı. 2 (%3.9) hastada sadece sanal sonosistoskopi ile lezyon saptandı. 6 (%11.8) hastada sadece konvansiyonel sistoskopi ile lezyon saptandı. 15 (%29.4) hastada ise hem konvansiyonel sistoskopi ile hem de sanal sonosistoskopi ile patoloji saptandı. Konvansiyonel sistoskopi ile saptanan 11 malign lezyonun 10' u sanal sonosistoskopi ile saptandı.Çalşmamızda 3D sanal sonosistoskopi gri skala ultrasonografiye belirgin katkı sağlamadı; ancak lezyonun gösterilmesinin sistoskopi öncesi cerraha yardımcı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare 3-D virtual sonocystoscopy to conventional cystoscopy in the diagnosis of bladder cancer.The study was performed between July 2009 to July 2010. A total of 50 patients (41 males and 9 females) were included in the study. The study group consisted of pateints who are suspicious to have bladder cancer and are scheduled to undergo cystoscopy for the first time and/or patients who are on control cystoscopy with a previous history of transurethral resection of bladder cancer. All pateints underwent 3-dimensional virtual sonocystoscopic examination followed by the 2-dimensional ultrasonographic examination. The ultrasound findings were correlated to the cystoscopy examinations.In 28 (54.7%) patients, no lesions were identified in both the virtual sonocystoscopy nor the conventional cystoscopy. In 2 (3.9%) patients, lesions were identified with only virtual sonocystoscopy. In 6 (11.8%) patients, lesions were identified with only conventional cystoscopy. In 15 (29.4%) patients pathologies were detected with both conventional and virtual cystoscopy. Ten of 11 malignant lesions that were detected by conventional cystoscopy were also detected by 3-D virtual sonocystoscopy.In our study, 3-D virtual sonocystoscopy did not provided significant contribution over gray scale ultrasonography, but we think that demonstration of the lesion would help the surgeon prior to cystoscopy.