Palyatif bakım merkezinde yatan hastaların vitamin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin levels of patients hospitalized in a palliative care center
- Tez No: 952043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Dünya'da ve ülkemizde yaşlı nüfusun artışı ve buna bağlı olarak kronik hastalık prevalansının yükselmesi nedeniyle gün geçtikçe palyatif bakım ihtiyacı artmaktadır. Palyatif bakım hastalarında vitamin D, vitamin B12 ve folat düzeyleri hastanın yaş, cinsiyet, beslenme durumu, komorbidite, kullandığı ilaçlar ve yatalaklık süresi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu vitaminler palyatif bakım hastalarında çeşitli metabolik etkileriyle hastalığın klinik seyrini ve tedaviye yanıtı etkiler. Bu çalışmada palyatif bakım servisimizde yatan hastalarda vitamin D, vitamin B12 ve folat düzeyleri ile bu vitamin düzeylerinin yaş, cinsiyet, yatalaklık süresi, beslenme durumu ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Mart 2021-Mayıs 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beyhekim Eğitim Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'nde tedavi gören 327 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların yatış anında bakılan vitamin seviyelerine, yaş, cinsiyet, beslenme durumu, komorbidite, kullandığı ilaçlar ve yatalaklık süresi bilgilerine hastane bilgi yönetim sisteminden ulaşıldı. Çalışmada yer alan kategorik verilerin tanımlayıcı istatistikleri frekans ve yüzde değerler kullanılarak, sayısal verilerin ise Medyan (IQR25-75) kullanılarak gösterildi. Çalışmadaki grupların normal dağılıp dağılmadıkları Shapiro Wilks Testi kullanılarak değerlendirildi. Çalışmada parametrik dağılmayan bağımsız iki grup arasında yapılan sayısal veri karşılaştırmalarında Mann-Whitney U Testi, üç grup arasında yapılan sayısal veri karşılaştırmalarında Kruskal Wallis Testi kullanıldı. Çalışmadaki hastaların vitamin düzeylerinin normal değerler ile karşılaştırılması için Tek Örneklem Wilcoxon Sıra İşaret Testi kullanıldı. Çalışmada uygulanan istatistiksel analizlerin tümü çift yönlü olarak, %5 anlamlılık sınırı ve %95 güven aralığında gerçekleştirildi. Verilerin analizi için SPSS® 25 (IBM Inc, USA) yazılımı kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmaya dahil edilen 327 hastanın 189 (%57,8)'u kadın, 138 (%42,2)'i erkek idi. Çalışmaya alınan hastaların yaş medyan değeri 78,0 (67,0-84,0) yıldır, yatalaklık süresi medyan değeri 3,0 (1,0-10,0) aydır. Çalışmaya alınan hastaların 172 (%52,6)'si oral yoldan, 148 (%45,3)'i enteral yoldan ve 7 (%2,1)'si parenteral yoldan beslenmektedir. Çalışmaya alınan hastaların 102 (%31,2)'sinde diyabetes mellitus, 166 (%50,8)'sında hipertansiyon, 73 (%22,3)'ünde kalp hastalığı, 41 (%12,5)'inde kronik akciğer hastalığı, 99 (%30,3)'unda hiperlipidemi, 212 (%64,8)'sinde nörolojik hastalık, 60 (%18,3)'ında malignite, 8 (%2,4)'inde psikiyatrik hastalık ve 13 (%4,0)'ünde trafik kazası tanısı mevcuttur. Tüm hastaların 25(OH) D düzeyleri medyan değeri 12,7 ng/ml (8,7-22,7) olup, istatistiki olarak anlamlı eksik (
Özet (Çeviri)
Aim: Increasing elderly population and the prevalence of chronic diseases cause the need for palliative care to tremendously rise day by day. Vitamin D, Vitamin B12 and folate levels in palliative care patients vary depending on factors such as the patient's age, gender, nutritional status, comorbidity, medications used and bed-confinement period. These vitamins affect the clinical course of the disease and response to treatment in palliative care patients through their various metabolic effects. These vitamins and their various metabolic effects affect the prognosis and treatment plan of the disease in palliative care patients. In this study, we aimed to evaluate the relationship between vitamin D, vitamin B12 and folate levels and the levels of these vitamins in patients hospitalized in our palliative care service and their age, gender, bed-confinement period and nutritional status. Materials and Methods: In this study, the data of 327 patients treated at The University of Health Sciences Beyhekim Education and Research Hospital Palliative Care Center between March 2021 and May 2024 were retrospectively examined. We reached the patients' vitamin levels, age, gender, nutritional status, comorbidity, medications used, and bed-confinement period information from the hospital information management system. Descriptive statistics of categorical data in the study were shown using frequency and percentage values, and numerical data were shown using Median (IQR25-75). Shapiro Wilks Test was used to evaluate whether the groups in the study were normally distributed. In the study, the Mann-Whitney U Test was used for numerical data comparisons between two independent groups without parametric distribution, and the Kruskal Wallis Test was used for numerical data comparisons between three groups. One Sample Wilcoxon Rank Sign Test was used to compare the vitamin levels of patients in the study with normal values. All statistical analyses applied in the study were performed two-way, with a significance limit of 5% and a confidence interval of 95%. SPSS® 25 (IBM Inc, USA) software was used for data analysis. Results: Of the 327 patients included in this study, 189 (57.8%) were female and 138 (42.2%) were male. The median age of the patients included in the study was 78,0 (67,0-84,0) years, and the median bed confinement period was 3,0 (1,0-10,0) months. 172 (52.6%) of the patients included in the study were fed orally, 148 (45.3%) were fed enterally, and 7 (2.1%) were fed parenterally. Of the patients included in the study, 102 (31.2%) had diabetes mellitus, 166 (50.8%) had hypertension, 73 (22.3%) had heart disease, 41 (12.5%) had chronic lung disease, 99 (30.3%) had hyperlipidemia, 212 (64.8%) had neurological disease, 60 (18.3%) had malignancy, 8 (2.4%) had psychiatric disease, and 13 (4.0%) had traffic accident diagnoses. The median value of 25(OH) D levels of all patients was 12,7 (8,7-22,7), which was found to be statistically significantly deficient (