COVID-19 pandemi sürecinin e-ticaret üzerindeki etkileri
- Tez No: 839897
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH BİLAL ALODALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
COVID-19 salgını, dünya genelinde büyük bir sağlık krizi ve ekonomik zorluklara yol açmıştır. Salgın sürecinde alınan tedbirler, geleneksel perakende sektörünü olumsuz etkilemiş ve e-ticaretin önemi ve yaygınlığı artmıştır. Çalışmada, pandemi döneminde e-ticaretin nasıl bir dönüşüm süreci yaşadığı, tüketici alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler, işletmelerin e-ticaret stratejilerindeki dönüşümler ve pazar dinamikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çeşitli kaynaklardan elde edilen verilerin analizi yoluyla gerçekleştirilen bu çalışmada pandemi döneminde tüketicilerin alışveriş tercihleri, online satın alma davranışları ve e-ticarete yönelik talepte artışın incelenmesiyle tüketici davranışlarına odaklanılmıştır. İşletmelerin pandemi dönemindeki zorluklarını ele alarak, e-ticaretin işletme stratejilerine nasıl entegre edildiği ve bu dönemdeki fırsatların nasıl değerlendirildiği araştırılmıştır. Pandemi dönemiyle birlikte e-ticaretin öneminin arttığı ve tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında köklü değişimler olduğu sonucuna varılmıştır. İşletmeler, pandemi döneminde e-ticaretin sunduğu fırsatları değerlendirerek, dijital altyapı, lojistik yönetimi ve güvenlik gibi alanlarda iyileştirmeler yapmışlardır. Bu çalışma, pandemi döneminin ardından e-ticaretin gelecekteki potansiyelini değerlendirerek, işletmelere rehberlik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has caused a major health crisis and economic hardship around the world. The measures taken during the epidemic have negatively affected the traditional retail sector and the importance and prevalence of e-commerce has increased. In the study, the transformation process of e-commerce during the pandemic period, changes in consumer habits, transformations in e-commerce strategies of businesses and their effects on market dynamics were examined. This study, which was conducted through the analysis of data obtained from various sources, focused on consumer behavior by examining consumers' shopping preferences, online purchasing behavior and the increase in demand for e-commerce during the pandemic period. By addressing the difficulties of businesses during the pandemic period, it was investigated how e-commerce was integrated into business strategies and how the opportunities during this period were evaluated. It has been concluded that the importance of e-commerce increased with the pandemic period and there were radical changes in consumers' shopping habits. Businesses took advantage of the opportunities offered by e-commerce during the pandemic period and made improvements in areas such as digital infrastructure, logistics management and security. This study aims to guide businesses by evaluating the future potential of e-commerce after the pandemic period.