Covid-19'un e-ticarete etkileri: Elazığ'daki kadın girişimciler üzerine bir araştırma
Effects of Covid-19 on e-commerce: A research on women entrepreneurs in Elazig
- Tez No: 788927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknolojide yaşanan büyük gelişmeler girişimcilik ve internet alanlarında birçok önemli gelişmeye yer vermektedir. Bu gelişmeler doğrultusunda girişimcilik alanında yeni bir tür olarak, e-ticaret girişimciliği ortaya çıkmaktadır. Girişimcileri belirli zorluklardan kurtaran ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan e-ticaret hacminin, son zamanlarda ciddi artış gösterdiği gözlemlenmektedir. Ticareti internet ile birleştiren e-ticaret, işletmelere ve girişimcilere karlılık ve kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 küresel salgını döneminde Elazığ ilinde faaliyet gösteren kadın e-ticaret girişimcilerinin e-ticarette yaşadığı etkilerin incelenmesidir. Kadın e-ticaret girişimcilerinin Covid-19 salgını döneminde yaşadığı farklılıkların ve işletmeleri üzerindeki etkilerinin yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Çalışma 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, e-ticaret ve girişimcilik kavramları hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, Covid-19 salgını ve e-ticarete etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Covid-19 pandemi sürecinin birçok alana ve sektöre etkilerinin olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu çalışma, e-ticarete olan etkilerinin incelenmesi ve sonuçlandırılması üzerine yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, Covid-19 pandemi sürecinin e-ticarete etkilerinin olduğu gözlemlenmiş ve kadın girişimciler üzerinde etkilerinin olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Major developments in technology include many important developments in the fields of entrepreneurship and internet. In line with these developments, e-commerce entrepreneurship is emerging as a new type in the field of entrepreneurship. It is observed that the volume of e-commerce, which saves entrepreneurs from certain difficulties and enables them to reach wider audiences, has increased significantly recently. E-commerce, which combines commerce with the internet, provides profitability and convenience to businesses and entrepreneurs. The aim of this study is to examine the effects of female e-commerce entrepreneurs operating in the province of Elazig during the Covid-19 global epidemic period in e-commerce. It is aimed to reveal the differences experienced by women e-commerce entrepreneurs during the Covid-19 epidemic and their effects on their businesses by using semi-structured interview technique. The study consists of 2 parts. In the first chapter, theoretical information about the concepts of e-commerce and entrepreneurship is given. In the second part, information is given about the Covid-19 outbreak and its effects on e-commerce. It is an inevitable fact that the Covid-19 pandemic process has effects on many fields and sectors. This study was conducted on examining and concluding the effects on e-commerce. As a result of the research, it was observed that the Covid-19 pandemic process had effects on e-commerce and it was stated that it had effects on women entrepreneurs.