Pandemi öncesi ve sonrası dönemlerde elektronik ticarete yönelik tutumların karşılaştırılması: yapısal eşitlik modeli ile bir inceleme
Comparison of attitudes toward electronic commerce in the pre- and post-pandemic periods: an analysis using structural equation modeling
- Tez No: 995559
- Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM DENİZ HOWE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital teknolojilerin hızlı gelişimi ve yaygın kullanımı, tüketici davranışlarında köklü dönüşümlere yol açmaktadır. Özellikle küresel ölçekte yaşanan COVID-19 pandemisi, bireylerin alışveriş alışkanlıklarında radikal değişiklikler meydana getirmiş; fiziksel mağazalardan çevrimiçi platformlara yönelim belirgin şekilde artmıştır. Pandemi süreci, e-ticaretin yalnızca bir alternatif değil, birçok tüketici için temel bir alışveriş kanalı haline gelmesini sağlamış ve bu durum e-ticarete yönelik tutumların yeniden şekillenmesine neden olmuştur. Bu çerçevede, pandemi öncesi ve sonrası dönemlerde tüketicilerin e-ticarete karşı tutumlarında meydana gelen değişimlerin incelenmesi, dijitalleşen tüketici davranışlarının anlaşılması açısından kritik bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, 2013 yılında gerçekleştirilen“Yapısal Eşitlik Modeli'nde Reflektif ve Formatif Ölçüm Modelleri: Bir E-Ticaret Uygulaması”başlıklı araştırmadan hareketle, pandemi öncesi ve sonrası dönemlerde e-ticaret tutumlarının karşılaştırmalı analizini yapmaktır. Çalışmada, pandeminin tüketici davranışları üzerinde kalıcı bir değişim yaratıp yaratmadığı; çevrimiçi alışveriş eğiliminin geçici bir alışkanlık mı yoksa süreklilik gösteren bir eğilim mi olduğu sorgulanmaktadır. Bu bağlamda araştırmada, yapısal eşitlik modeli (YEM) yaklaşımı benimsenmiş ve analizler LISREL programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Pandemi öncesi dönemde (2013) uygulanan araştırmada kullanılan anket ölçeği, bu tez çalışmasında korunarak pandemi sonrası dönemde (2025) yeniden uygulanmıştır. Böylece aynı ölçek aracılığıyla farklı dönemlerde elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, pandemi sürecinin e-ticaret tutumlarına etkisi istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Çalışmada, tüketici tutumlarını ölçmek üzere kullanım kolaylığı, gizlilik, dizayn, bilginin doğruluğu, işlevsellik, sipariş durumu, zamanlama, siparişin doğruluğu, interaktif adalet, sonuçlarda adalet ve prosedürel adalet gibi temel hizmet unsurlarına ilişkin değişkenler analiz edilmiştir. Ayrıca süreç kalitesi, iyileştirme kalitesi, sonuç kalitesi, memnuniyet ve davranışsal niyet gibi üst düzey yapılar da modele dahil edilerek tüketici deneyiminin bütünsel etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçların, pandemiyle birlikte şekillenen tüketici tutum ve davranışlarını ortaya koyarak hem akademik literatüre hem de e-ticaret sektörüne katkı sağlaması beklenmektedir. Bu bağlamda çalışma, dijitalleşme sürecinin tüketici davranışları üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development and widespread use of digital technologies today have led to profound transformations in consumer behavior. In particular, the COVID-19 pandemic on a global scale has caused radical changes in individuals' shopping habits, with a marked shift from physical stores to online platforms. The pandemic has positioned e-commerce not merely as an alternative but as the primary shopping channel for many consumers, reshaping attitudes toward online shopping. In this context, examining the changes in consumers' attitudes toward e-commerce before and after the pandemic is of critical importance for understanding the dynamics of digitalized consumer behavior. The main purpose of this study is to conduct a comparative analysis of e-commerce attitudes in the pre- and post-pandemic periods, drawing on the 2013 research titled“Reflective and Formative Measurement Models in Structural Equation Modeling: An E-Commerce Application.”The study questions whether the pandemic has brought about a permanent shift in consumer behavior and whether the tendency toward online shopping represents a temporary habit or a lasting trend. Accordingly, the study adopts the structural equation modeling (SEM) approach, and analyses were conducted using the LISREL software. The survey instrument employed in the 2013 study was preserved and re-administered in 2025 for this thesis. This allowed for a comparative evaluation of data collected at different times using the same scale, statistically revealing the impact of the pandemic on e-commerce attitudes. To measure consumer attitudes, variables related to key service elements such as ease of use, privacy, design, information accuracy, functionality, order status, timeliness, order accuracy, interactional justice, distributive justice, and procedural justice were analyzed. In addition, higher-order constructs such as process quality, recovery quality, outcome quality, satisfaction, and behavioral intention were included in the model to evaluate the holistic effects of consumer experience. The findings are expected to contribute to both the academic literature and the e-commerce sector by revealing consumer attitudes and behaviors shaped by the pandemic. In this regard, the study provides a comprehensive framework for understanding the effects of digitalization on consumer behavior.