ÖTV'nin vergilemede adalet ilkesi açısından incelenmesi
Investigation of STC in terms of the principle of justice in taxation
  1. Tez No: 839965
  2. Yazar: NURAN ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Vergiler devletin kamu giderlerinin finansmanında önemli bir gelir kaynağıdır. Tüm bireylerin vergi ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. 1982 Anayasası'nın 73/1 maddesine göre herkesin mali gücüne göre vergi ödeme yükümlülüğüne vurgu yapılmıştır. Devletler sahip oldukları vergilendirme yetkisini yeni vergiler koyarak veya var olan vergilerin oranlarını artırarak kullanmaktadırlar. Bunu yaparken kimi zaman adil olmayan durumlarla karşılaşılabilmektedir. Önemli olan vergi yükünün vatandaşlar üzerinde adil dağılımını sağlayabilmektir. Bu noktada vergileme ilkeleri devletlerin sahip olduğu vergilendirme erkinin önemli bir sınırlandırıcısıdır. Türk Vergi Sistemi genel olarak incelendiğinde dolaylı ve dolaysız vergiler olarak ikili bir sınıflandırma yapılabilir. Bu noktada ÖTV dolaylı vergiler içerisinde yer alan, kolay yönetilebilen ve kolayca takip edilebilen bir vergidir. Ancak dolaylı vergilerde geçmişten beri tartışılan adalet ilkesi ÖTV içinde vuku bulmaktadır. Çalışmada ÖTV vergilemede adalet ilkesi açısından incelenmiştir. Bunu incelerken de mahkeme kararları yol gösterici olmuş ve birtakım sorunlar tespit edilerek yeni bir ÖTV uygulamasıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Taxes are an important source of in come in fınancing the state's public expenses. All individuals have the obligation to by taxes according to Article 73/1 of the 1982 Constitution, everyone's obligation to pay taxes according to their fınancial means is emphasized. Ststes use their taxation authority by imposing new taxes or increasing the rates of existing taxes. While doing this, sometimes unfair situations may be encountered. The important thing is to ensure a fair distribution of the tax burden on citizens. At this point, taxation principles are an important limiter of the taxation power that states have. When the Turkish Tax System is examined in general, a dual classifıcation can be made as indirect and direct taxes. At this point, Special Consumption Tax (SCT) is a tax that is among the indirect taxes and is easily managed and easily tracked. However, the principle of justice, which has been discussed for a long time in indirect taxes, occurs in SCT. In the study, SCT was examined in terms of the principle of justice, which has been discussed for a long time in indirect taxes, occurs in STC. In the study, SCT was examined in terms of the principle of justice in taxation. While examining this, court decisions provided guidance and some problems were identifıed and suggestions were made regarding a new SCT application.