Türkiye'de motorlu taşıtların vergilendirilmesinin analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of taxation of motor vehicles in Turkey
  1. Tez No: 348114
  2. Yazar: MERVE AHSEN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN FATİH SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Motorlu taşıtlar gerek harcamalar üzerinden alınan ÖTV ve KDV gibi vergilerin, gerekse servet üzerinden alınan bir vergi olan MTV?nin kapsamında vergiye tabi tutulmaktadır. Çalışmanın amacı, motorlu taşıtlardan alınan söz konusu vergilerin ve vergi benzeri diğer ödemelerin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Amaç doğrultusunda motorlu taşıtların kapsamı ortaya konulup, bazı AB ülkelerinde motorlu taşıtların vergilendirilmesi incelenmiş; ülkemizde uygulanan ÖTV, KDV ve MTV ile motorlu taşıtlardan alınan benzer ödemeler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma çerçevesinde motorlu taşıtların vergilendirilmesinde çeşitli açılardan karşılaşılan sorunlar ortaya konularak çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu doğrultuda özellikle vergi ilkelerine uygun bir şekilde vergilemenin sağlanması bakımından motorlu taşıtların kapsamının doğru biçimde belirlenmesi, çifte vergilemenin önlenmesi ve vergileme kriterlerinin gözden geçirilerek AB uygulamasına da paralel biçimde çevreye duyarlılık ilkesi benimsenerek vergileme yoluna gidilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Motorlu Taşıtlar Vergisi 2. Özel Tüketim Vergisi 3. CO2 Emisyonu 4. Çevre Kirliliği 5. Avrupa Birliği
Özet (Çeviri)
Motor vehicles are taxable both the tax on expenditures, such as KDV and OTV, and MTV, which is a tax levied on wealth. The purpose of this study is examination and assessment of taxes and tax-like other payments received from the motor vehicle. For the purpose, the scope of motor vehicles is put forward and taxation of motor vehicles were examined in some EU countries. Applied in our country, OTV, KDV, MTV and similar payments received from motor vehicles were assessed by analyzing. Working within the framework, the problems encountered the various aspects by expressing has been found solutions. In this context, results obtained expecially with regard to the provision of taxation in accordance with the principles of taxation, the scope of the motor vehicles should be determined correctly, be prevented double taxation and be reviewed the taxation criteria by adopting the principle of environmental awareness of taxation, in paralel with the implementation of EU. Key Words 1. Motor Vehicles Tax 2. Special Consumption Tax 3. CO2 Emission 4. Environmental Pollution 5. European Union