Senaryo temelli öğrenme yaklaşımının ilkokul öğrencilerinin çevre bilincine etkisi
The effect of scenario-based learning approach on creating environmental awareness of dismantling primary schools
  1. Tez No: 839977
  2. Yazar: AYŞE SÜMEYYE YONCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, senaryo temelli öğrenme yaklaşımının sürdürülebilir kalkınma ışığında çevre okuryazarlığı becerine etkisini incelemektir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılı Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan bir devlet okulunda yürütülmüştür. Araştırma deneysel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmaya ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin bulunduğu iki şube seçilmiş; şubelerden biri deney, diğeri kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubu 12 erkek, 9 kız öğrenci; kontrol grubu ise 11 erkek 11 kız öğrenciden olmak üzere 43 katılımcı ile gerçekleşmiştir. Oluşturulan gruplardan deney grubu senaryo temelli öğrenme yaklaşımıyla eğitim görürken kontrol grubunu oluşturan öğrenciler geleneksel eğitim yoluyla eğitim görmüşlerdir. Araştırma süreci 4 hafta sürmüştür. Araştırmada veriler, çevre okuryazarlığı becerisi başarı testi, günlükler, yarı yapılandırılmış görüşme, afiş ve sloganlarla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen başarı testi verileri non-parametrik testi ile analiz edilmiştir. Günlük, yarı yapılandırılmış görüşme, afiş ve sloganlar ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler neticesinde senaryo temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarısını arttırdığı ortaya çıkmıştır. Senaryo temelli öğrenme yaklaşımının kavram öğretiminde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ek olarak her ne kadar başlarda öğrenciler zorluk çekse de zamanla çözüm üretme, eleştirel düşünme ve analiz etme becerilerinin geliştiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this research is to examine the effect of scenario-based learning approach on primary school students' environmental awareness. The research was conducted in a public school in southeastern Anatolia region for the 2021-2022 academic year. Two branches with primary school 4th grade students were selected for the research; One of the branches formed the experimental group and the other the control group. The experimental group consisted of 12 male and 9 female students; The control group consisted of 43 participants, 11 male and 11 female students. While the experimental group from the groups formed was trained with a scenario-based learning approach, the students who formed the control group were trained through traditional education. The research process lasted 4 weeks. In the study, data were collected with environmental literacy skill achievement test, diaries, unstructured interview, posters and slogans. The success test data obtained in the study were analyzed by non-parametric test. Daily, unstructured interviews, posters and slogans were analyzed by content analysis. As a result of the data obtained in the research, it was revealed that the scenario-based learning approach increased the academic success of the students. Scenario-based learning approach has been found to be effective in concept teaching. In addition, although students had difficulties at first, it was revealed that over time, their ability to produce solutions, think critically and analyze developed.