Diş hekimliği fakültesi multi-disipliner kliniğinde yapılan kök kanal tedavilerinin kalitesinin değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of the quality of root canal treatments performed at the faculty of dentistry multi-disciplinary clinic: A retrospective study
  1. Tez No: 839985
  2. Yazar: FATMA GİZEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN İLGENLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Multi-disipliner Kliniğinde 2019-2020 ve 2021-2022 yıllarında stajyer diş hekimleri tarafından yapılmış kök kanal tedavilerinin periapikal radyograf üzerinde teknik kalitesini incelemek, pandeminin stajyerlerin başarısına etkisini incelemek, yapılan iyatrojenik hataları tespit etmek ve bu hataların olası sebeplerini inceleyip tedavi kalitesinin arttırılmasına katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Eylül 2019-Mart 2020 ve Eylül 2021-Mart 2022 tarihleri arasında stajyer diş hekimlerinin geleneksel paslanmaz çelik eğelerle, lateral kondensasyonla yapmış olduğu 2315 dişe ait kök kanal tedavisinin radyografik teknik kalitesi değerlendirilmiştir. Kök kanal tedavileri; kök kanal dolum uzunluğu ve radyolojik apeks arasındaki mesafe 0-2 mm ise, dolum homojen ve konik bir formda izleniyorsa ve kök kanal tedavisi gerçekleştirilmiş diş alet kırığı, basamak oluşumu, zipping, strip perforasyon gibi iatrojenik hatalar içermiyorsa yeterli-başarılı kabul edilmiştir. Kanal tedavisinin teknik kalitesi ile değişken grupları arasındaki ilişkinin istatistiksel değerlendirmesi IBM SPSS Statistics Version 25 (IBM©Corp., Armonk, NY, USA) bilgisayar programında; ki-kare testi kullanılarak yapıldı (P= 0,05). Bulgular: Kabul edilir başarılı kök kanal dolumu 2315 dişten 1441 (%62,2) dişte görülmüştür. 2019-2020 yılında %61,6, 2021-2022 yılında ise %63 başarı oranı bulunmuştur. Dişlerin %10,9 unda iatrojenik hata izlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmanın sınırları dahilinde başarı oranı %62,2 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to examine the technical quality of root canal treatments performed by intern dentists at the Ege University Faculty of Dentistry Multi-disciplinary Clinic during the years 2019-2020 and 2021-2022 using periapical radiographs. The study also aims to investigate the impact of the pandemic on the success of the interns, identify any iatrogenic errors made during the procedures, explore the potential reasons behind these errors, and contribute to the improvement of treatment quality. Materials and Methods: In our study, the radiographic technical quality of 2315 root canal treatments performed by intern dentists using stainless steel files and lateral condensation between September 2019 and March 2020, and between September 2021 and March 2022, was evaluated. Root canal treatments are considered sufficient and successful if the distance between the root canal filling length and the radiological apex is 0-2 mm, the filling is observed in a homogeneous and tapered form, and the treated root canal does not contain iatrogenic errors such as instrument fracture, ledge formation, zipping, or strip perforation. The statistical evaluation of the relationship between the technical quality of canal treatment and different groups was performed using the chi-square test in IBM SPSS Statistics Version 25 (IBM©Corp., Armonk, NY, USA) computer program (P=0.05). Results: Acceptable and successful root canal filling was observed in 1441 (62.2%) out of 2315 teeth. The success rate was 61.6% in 2019-2020 and 63% in 2021-2022. Iatrogenic errors were observed in 10.9% of the teeth. Conclusion: Within the scope of this study, the success rate was determined to be 62.2%.