Sorgulayıcı 5E modeli ile bütünleştirilmiş ters-yüz öğrenme ortamında ortaokul öğrencilerinin çember ve daire konusundaki kavramsal anlama süreçlerinin incelenmesi
An investigation of middle school students' conceptual understanding process of circle in flipped classroom approaches with the 5E inquiry model
  1. Tez No: 840002
  2. Yazar: ŞULE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı, dinamik geometri yazılımı ile desteklenmiş ve sorgulayıcı 5E modeli ile bütünleştirilmiş ters-yüz öğrenme ortamında ortaokul öğrencilerinin kavramsal anlama süreçlerini temsil bağlamında incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını yedinci sınıfta öğrenimine devam eden 18 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden öğretim deneyi benimsenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen matematiksel etkinlikler, öğretim bölümleri süresince yapılan klinik görüşmeler, öğrencilerin GeoGebra dosyaları, uygulama sürecinde alınan ekran ve ses kayıtları, araştırmacı ve gözlemci notları kullanılmıştır. Öğrencilerin kavramsal anlama süreçlerine ilişkin elde edilen veriler Duval'in semiyotik yaklaşımı çerçevesinde söylem analizi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi, öğrencilerin çember ve daire kavramlarına yönelik temsil içi geçiş (sözel-sözel, nümerik-nümerik, cebirsel-cebirsel, çizim-çizim ve görsel-görsel) ve temsiller arası dönüşüm (sözel-nümerik-görsel-çizim-cebirsel) yaptığını göstermiştir. Ayrıca kâğıt-kalem etkinlikleri, öğrencileri dinamik geometri yazılımını kullanmaya teşvik etmiştir. Böylece öğrencilere matematiksel kavramlara yönelik farklı temsil sistemlerini kullanma fırsatı sağlanmıştır. Bu durumun, öğrencilerin temsil içi geçiş ve temsiller arası dönüşüm yapmasını desteklediği görülmüştür. Araştırmanın bulgularından yola çıkarak dinamik geometri yazılımı ile desteklenmiş ve sorgulayıcı 5E modeli ile bütünleştirilmiş ters-yüz sınıf yaklaşımıyla oluşturulan öğrenme ortamının, öğrencilerin çember ve daire kavramlarına yönelik kavramsal anlamalarının gelişimine olanak sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda öğrencilerin matematiksel kavramlara yönelik kavramsal anlama becerilerinin geliştirilmesinde dinamik geometri yazılımı ile desteklenmiş ve sorgulayıcı 5E modeli ile bütünleştirilmiş ters-yüz öğrenme ortamlarının kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the conceptual understanding processes of middle school students in a flipped classroom supported by dynamic geometry software and integrated with the 5E inquiry model. The participants of the research are 18 students who continue their education in the seventh grade. Teaching experiment method, which was one of the qualitative research methods, was adopted in the research. Mathematical tasks developed by the researcher, clinical interviews made in the teaching departments, students' dynamic geometry software files, screen and audio recordings taken during the intervention process, researcher and observer notes were used as data collection tools. The data obtained on students' conceptual understanding processes were analyzed with discourse analysis within the framework of Duval's theory of registers of semiotic representation. Analysis of the data showed that students made treatment (verbal-verbal, numerical-numerical, algebraic-algebraic, drawing-drawing and visual-visual) and conversion (verbal-numerical-visual-drawing-algebraic) for circle. In addition, paper-pencil tasks encouraged students to use the dynamic geometry software. Thus, students were provided with the opportunity to use different representation systems related to the mathematical concept. It was seen that this situation supported students to make treatment and conversion. Based on the findings of the research, it was concluded that the flipped classroom supported by dynamic geometry software and integrated with the 5E inquiry model allowed students to understand the concepts of circle. In this direction, it was recommended to use flipped classroom supported by dynamic geometry software and integrated with the interrogative 5E inquiry model to support students' conceptual understanding of mathematical concepts.