Çevrimiçi kavram öğretim materyaliyle bütünleştirilen öğretim yöntemlerinin başarı, kalıcılık ve motivasyona etkileri: Gömülü karma desen
The effects of online concept teaching material integrated teaching methods on achievement, retention and motivation: Embedded mixed design
  1. Tez No: 668626
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KORUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
İnsan sağlığını tehdit ederek eğitimin kesintiye uğramasına neden olan Covid-19 salgını, eğitimi teknoloji ile bütünleştirmenin oldukça önemli ve gerekli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu ihtiyacın karşılanmasına fayda sağladığı alan yazındaki birçok çalışma ile ortaya konulan ÇİDKOM bir kavram haritalama aracı olduğu gibi aynı zamanda çevrimiçi bir kavram öğretim materyalidir. Bu çalışmanın amacı farklı öğretim yaklaşımlarına (sorgulayıcı araştırma ve düz anlatım) dayanan yöntemlere bütünleştirilen ÇİDKOM'un fen bilimleri dersi“Basit Elektrik Devreleri”ünitesinde dördüncü sınıf öğrencilerinin akademik başarısı, kalıcılık ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırmanın deseni gömülü deneysel karma desendir. Nicel boyutunda üç gruplu (Kontrol, Deney1, Deney2) ve zamana bağlı tekrarlanan ölçümlü (ön test, son test, kalıcılık testi) yarı-deneysel desen, nitel boyutunda ise çoklu durum çalışması deseni kullanılmıştır. Üç hafta boyunca Deney2 grubunda ÇİDKOM bütünleştirilmiş 5E modeliyle, Deney1 grubunda ÇİDKOM bütünleştirilmiş sunuş yoluyla öğretimle, Kontrol grubunda ise öğretim programında vurgulanan yöntemlerle öğretim yapılmıştır. Nicel veriler akademik başarı testi ile toplanmış ve tekrarlı ölçümler ANCOVA ile analiz edilmiştir. Birincil nitel veriler sınıflarda video kaydı yapılarak gözlem yoluyla elde edilmiştir. Destekleyici nitel veriler toplanırken veri toplama araçları olarak gözlem kontrol listeleri ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular Kontrol grubuna kıyasla zamana bağlı ölçülen akademik başarıda Deney2 grubunun lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak ÇİDKOM ile bütünleşik öğretim yöntemlerinin dördüncü sınıf öğrencilerinin“basit elektrik devreleri”ünitesindeki akademik başarılarını anlamlı düzeyde artırdığı, kalıcılığı olumlu yönde etkilediği ve onları öğrenme motive ettiği söylenebilir. Sonuçlar gözlem kontrol listelerinden ve saha notlarından elde edilen bulgular ve öğrencilerin görüşleriyle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic causing interruption of education by threatening human health has shown again integrating education with technology is quite important and necessary. ONACOM, which has been shown by many studies in the literature to meet this need, is a concept mapping tool as well as an online concept teaching material. The aim of this study is to examine the effect of ONACOM, which is integrated with methods based on different teaching approaches (inquiry and expository), on the academic achievement, retention and motivation of fourth grade students in the Science course“Simple Electric Circuits”unit. The design of the research is an embedded experimental mixed design. A quasi-experimental design with three group (Control, Experiment1, Experiment2) and time-dependent repeated measurements (pre-test, post-test, retention test) was used in quantitative dimension and a multiple case study was used in qualitative dimension of the study. For three weeks, students were taught in Experiment2 group with the ONACOM integrated 5E model, in Experiment1 group with ONACOM integrated expository method, in Control group with the methods emphasized in the curriculum. Quantitative data were collected by academic achievement test and were analyzed by repeated measures ANCOVA. Primary qualitative data were obtained through observation by video recording in classrooms. While collecting supporting qualitative data, observation checklists and semi-structured interview forms were used as data collection tools. The qualitative data obtained were analyzed by descriptive analysis method. The findings show that there is a significant difference in favor of the Experimental2 group in terms of time-dependent measured academic achievement compared to the Control group. As a result, it can be said that ONACOM-integrated teaching methods significantly increase the academic achievement of fourth grade students in the unit of“simple electrical circuits”, positively affect the retention and motivate them to the learning. The results were supported by the findings obtained from the observation checklists and field notes and by the opinions of the students.