Molekül geometrisinin öğretiminde sorgulamaya dayalı PhET simülasyonlarının kullanımı
Using inquary-based PhET simulations in teaching molecular geometry
  1. Tez No: 791023
  2. Yazar: AYŞENUR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kimya konuları zihinsel imgelemeye, görsel-uzamsal düşünme becerisine ihtiyaç duyulan bir alandır ve bu konulardan biri de Molekül Geometrisi ve Molekül Polaritesidir. Sorgulayıcı eğitim yöntemleri ile teknolojinin birlikte yürütülmesi öğrencilerde başarı artırıcı bir unsur olarak görülmekte olup birçok varyasyonu mevcuttur. Bu çalışmada 5E Öğrenme Modeli üzerinde durulmuştur. Çalışmanın örneklemini lisans eğitimi alan 16 birinci sınıf kimya öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada Molekül Geometrisi ve Molekül Polaritesi konuları işlenirken sınıf içi etkinliklerde 5E Öğretim Modeli basamaklarında sorgulama aşamalarına PhET İnteraktif Simülasyonları dâhil edilmiştir. Öğrencilerde meydana gelen kimya ve teknolojik unsurlara karşı tutumları“Kimya Tutum Ölçeği”ve“Bilgi ve İletişim Teknolojileri Tutum Ölçeği”ile test edilmiştir. Molekül Geometrisi ve Molekül Polaritesi konularındaki başarılarını test etmek üzere Başarı Testi geliştirilip uygulanmıştır. PhET simülasyonlarının öğrencilerde görsel-uzamsal açıdan etkisini incelemek için“Görsel-Uzamsal Zekâ Ölçeği”uygulanmıştır. Sınıf içi etkinlikler ve ölçekler sonrası rastgele seçilen 5 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek nitel veriler elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS (28) ile analiz edilmiştir ve anlamlı fark olup olmadığını belirlemek için t testi kullanılmıştır. Bulgular doğrultusunda PhET interaktif simülasyonlarının 5E öğretim modeli ile kullanılması Molekül Geometrisi ve Molekül Polaritesi konusunda akademik başarıyı artırdığı, öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojilerine karşı olumlu tutumlarının olduğu, kimyaya olan olumlu tutumlarının geliştirildiği ve görsel uzamsal zekâlarının gelişiminde simülasyonların kullanılmasının sonrasında olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemistry is an area that requires mental imagery and visual-spatial thinking skills, and one of its topics is Molecular Geometry and Molecular Polarity. Inquiry-based teaching methods combined with technology are seen as a success-enhancing factor for students, and there are many variations of this approach. This study focuses on the 5E Learning Model. The study sample consists of 16 first-year chemistry teacher candidates who are taking undergraduate education. During the lesson on Molecular Geometry and Molecular Polarity, PhET Interactive Simulations were included in the inquiry stages of the 5E Teaching Model in classroom activities. The students' attitudes towards the chemistry and technological elements were tested using the“Chemistry Attitude Scale”and the“Information and Communication Technologies Attitude Scale.”A Success Test was developed and administered to test the students' achievements in the topics of Molecular Geometry and Molecular Polarity. The“Visual-Spatial Intelligence Scale”was applied to examine the visual-spatial effects of PhET simulations on the students. After the classroom activities and scales, qualitative data were obtained through semi structured interviews with 5 randomly selected students. The quantitative data were analyzed using SPSS (28), and the t-test was used to determine whether there was a significant difference. The findings indicate that the use of PhET interactive simulations with the 5E teaching model enhances academic achievement in the topics of Molecular Geometry and Molecular Polarity, improves students' positive attitudes towards information and communication technologies, develops positive attitudes towards chemistry, and has positive effects on the development of visual-spatial intelligence.