Pediatrik suprakondiler humerus kırığı hastalarında farklı fonksiyonel skorlama sistemleri uygulamalarının karşılaştırması
Comparison of applications of different functional scoring systemsin pediatric supracondylar humerus fracture patients
- Tez No: 840025
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALLAÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dirsek ekleminin kırık sonrası normal fonksiyonlarını yeniden kazanması klinik açıdan önemlidir. Detaylı ve iyi tasarlanmış analiz ve değerlendirme yöntemleri ile kaybedilen veya kazanılan fonksiyonlar dolayısı ile yaşam kalitesi belirlenmeye çalışılır. Çalışmamızda, pediatrik dirsek kırığı olan hastalarda farklı fonksiyonel skorlama sistemlerinin klinikte uygulaması üzerine karşılaştırma yaparak daha etkin veya duyarlı skorlama sisteminin hangisi olacağını belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca kullanılan skorlama sistemlerinin çocuklar tarafından ne ölçüde cevaplanabilir olduğunu belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamıza 18 erkek 11 kadın olmak üzere 29 hasta katılmıştır. Hastaların; eklem hareket açıklığı (EHA), ağrı ve fonksiyonel kapasitelerinin değerlendirilmesi postoperatif 8 ve 12. haftalarda yapılmıştır. Ağrı değerledirmesinde 12. hafta da VAS aktivite skorlarının, 8. hafta ölçülen VAS aktivite skorlarına kıyasla anlamlı düzeyde azaldığı gözlenmiştir(p0,05). Flynn kriteri kozmetik değerinde 8. haftada %100 mükemmel değere ulaşıldığı, fonksiyonel değerde ise 12. haftada %84 mükemmel değere ulaşıldığı gözlenmiştir. Quick DASH anketi ve MAYO Dirsek Performans Skorunun korelasyon analizine göre 8. hafta Quick DASH puanı ile 12.
Özet (Çeviri)
It is clinically important for the elbow joint to regain its normal functions after a fracture. With detailed and well-designed analysis and evaluation methods, it is tried to determine the lost or gained functions, and therefore the quality of life. In our study, it was tried to determine which would be the more effective or sensitive scoring system by comparing the application of different functional scoring systems in the clinic in patients with pediatric elbow fractures. It was also tried to determine the extent to which the scoring systems used could be answered by children. 29 patients, 18 males and 11 females, participated in our study. Range of motion (ROM), pain and functional capacity of the patients were evaluated at 8 and 12 weeks postoperatively. In pain assessment, it was observed that VAS activity scores at the 12th week decreased significantly compared to the VAS activity scores measured at the 8th week (p0.05). In the cosmetic value of Flynn criterion, 100% excellent value was reached at 8 weeks, and 84% excellent value was reached in functional value at 12 weeks.