Ortaokul öğrencilerinin konuşma kaygılarının nedenlerinin belirlenmesi
Determining the causes of secondary school students' speech anxiety
- Tez No: 840026
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma ile ortaokul öğrencilerinin konuşma kaygılarının nedenlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması deseni ile yürütülmüştür. Araştırma İzmir ili Buca ilçesi Buca Ortaokulunda 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 5. Sınıf düzeyindeki öğrencilerle yapılmıştır. Çalışmaya amaçlı örneklem yöntemine göre seçilmiş 12 öğrenci katılmıştır. Araştırma verileri 10 maddelik yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş, elde edilen veriler ile tema ve kod oluşturulmuştur. Araştırma bulguları; konuşma kaygısı yaşayan öğrencilerin, aile ortamlarında değer gördüklerini, kaygısı fiziksel ve duygusal tepkilerinden anladıkları ve kaygıyı da bu tepkiler ışığında tanımladıklarını, sınıf ortamında akranları tarafından dalga geçilecekleri için kaygı yaşadıklarını, akranları tarafından onaylanma ihtiyacı taşıdıklarını, kaygı ile baş edebilme konusunda içsel ikna yöntemlerine başvurduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the causes of secondary school students' speech anxiety. The research was conducted with the action research design, one of the qualitative research designs. The research was conducted with 5th grade students studying at Buca Secondary School in Buca district of Izmir province in the 2022-2023 academic year. 12 students selected according to the purposeful sampling method participated in the study. Research data was obtained with a 10-item semi-structured interview form. The data obtained was analyzed using the content analysis method, and themes and codes were created with the data obtained. Research findings; It has been revealed that students who experience speaking anxiety are valued in their family environments, they understand anxiety from their physical and emotional reactions and define anxiety in the light of these reactions, they experience anxiety because they will be made fun of by their peers in the classroom environment, they have a need for approval by their peers, and they resort to internal persuasion methods to cope with anxiety. puts it.