Ebeveynlerin bağlanma biçimleri ile okul öncesi çocukların davranış sorunları arasındaki ilişki
The relationship between parents' attachment and behavior problems of preschool children
  1. Tez No: 840028
  2. Yazar: CAN TAŞ KOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynlerin bağlanma biçimleri ile okul öncesi çocukların davranış sorunları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, Antalya il ve ilçelerindeki Aile Sağlığı Merkezlerinden(ASM), rastgele sayılar tablosu ile yedi ASM belirlenmiştir. Her bir ASM birer küme kabul edilerek, belirlenen ASM'lerde kayıtlı 4-6 yaş çocukların ebeveynleri ile evren oluşturulmuştur. Araştırmada örneklem büyüklüğü α 0,05 hata payı %95 güven aralığında güç analizi ile belirlenmiştir. Araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyanlar arasından rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 670 olguyla yapılmıştır. Veriler; 01.10.2021-01.03.2022 tarihleri arasında, Çocuk Ebeveyn Bilgi Formu, Resimli Psikososyal ve Davranış Sorunları Kontrol Listesi, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II kullanılarak toplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks test ve Boxplot grafikleri ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren değişkenler için Student t-test, Oneway Anova, normal dağılım göstermeyenler için Mann Whitney –U test, Kruskal Wallis test, gruplar arası farklılığı değerlendirmede Bonferronni test kullanılmıştır. Katılımcıların öğrenme durumları ve ekonomik durumları yükseldikçe ebeveynlerin çocukları üzerindeki kaygı, kaçınma, dikkat, dışsallaştırma ve içselleştirme probleminin azaldığı sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan %2,20'sinin okuma yazma bilmediği, %51,50'inin yüksekokul mezunu olduğu katılımcıların eşlerinin %0,70'sinin okuma yazma bilmediği, %49,70'sinin yüksekokul mezunudur. Okul öncesi dönemdeki çocuklarda psikososyal ve davranış sorunları görülme oranı %20,04'tür. Ebeveynlerin bağlanma biçimleri ile çocuklarda davranış sorunları arasında pozitif, zayıf anlamlı ilişki bulundu. Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II toplam puanı Çocukların Psikososyal ve Davranış Sorun düzeyine 3,676 kat;“Kaygı”alt boyutu ise 1,540 kat etki etmektedir. Ebeveynler bilgilendirilip, okul öncesi eğitim desteklenmesi için hemşirelerin ASM'ler de okul öncesi eğitim önerilmelidir. Bu konuyla ilgili iş planı oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between parents' attachment styles, preschool children's behavioral problems. In the study, seven FHCs were determined from the Family Health Centers (FHCs) in the provinces, districts of Antalya randolmy. The study was conducted with parents of 4-6 year old children who were registered in the determined FHCs. The study was conducted with 670 cases selected randomly sampling method among those who met the inclusion criteria. Data; It was collected between 01.10.2021 and 01.03.2022 using the Child Parent Information Form, Pictorial Psychosocial and Behavioral Problems Checklist, Experiences in Close Relationships Inventory II. The conformity of the data to the normal distribution was evaluated with Shapiro Wilks test and Boxplot graphics. Student t-test, Oneway Anova were used to evaluate the data for normally distributed variables, Mann Whitney –U test, Kruskal Wallis test were used for non-normally distributed variables, Bonferronni test was used to evaluate the difference between groups. The study found that parents with higher education levels tend to have children with fewer behavioral problems. Additionally, children with parents who have secure attachment styles tend to have fewer behavioral problems than children with parents who have insecure attachment styles. Experiences in Close Relationships Inventory-II total score is 3,676 times higher than Children's Psychosocial, Behavioral Problems; The“Anxiety”sub-dimension has a 1,540-fold impact. Preschool education should be offered to nurses in ASM in order to inform parents, support preschool education. A business plan should be created on this subject.