Engelli çocuk hakları ve devletlerin pozitif yükümlülükleri
Rights of children with disabilities and positive obligations of states
- Tez No: 840027
- Danışmanlar: DR. SERKAN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Engelli çocuklar, hakka erişme noktasında yaşadıkları yoğun güçlük nedeniyle çoklu dezavantaja sahip bir grubu oluşturmaktadır. Dünya üzerinde gerek çocukların gerek engellilerin haklarını insan hakları temelli bir çerçevede düzenleyen belgeler oldukça yakın tarihte oluşturulmaya ve kabul edilmeye başlanmıştır. Tezin ilk bölümünde öncelikle Antik Yunan'da oluşmaya başlayan engelli çocuklar hakkındaki düşüncelerin nasıl Nazi Almanyası'nda fiile dönüştüğü ve günümüzdeki sürece geldiği ele alınmıştır. Ayrıca uluslararası belgelerde engelliliğe ve çocukluğa ilişkin yapılan tanımlamalar incelenmiştir. Çocuk engelliliğine ilişkin temel kavramlar, ilkeler, haklar ve yükümlülükler ise tezin ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Bu başlık altında engelli çocukların haklarını sağlamak için önemli yere sahip olan ve tezin konusu ile ilgili her hakkın temelini teşkil eden erişilebilirlik, makul uyumlaştırma ve evrensel tasarım kavramları da ayrıca ele alınmıştır. Engelli çocukların eğitim, sağlık, ayrımcılığa uğramama gibi haklarının yanında özgür bir ortamda kaliteli bir gelişim gösterebilmeleri için sahip olmalarının sağlanması gereken başkaca pek çok hakları olduğu kuşkusuzdur. Günümüzde hala gerek mevzuat hükümlerinde gerekse uygulamada üzerinde pek durulmayan düşünce ve ifade hürriyeti, oyun hakkı, siyasal katılım hakkı, bağımsız yaşama hakkı gibi haklar da bu başlık altında ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığında incelenmiş ve engelli çocuğun bu haklara erişiminde yaşayabileceği sorunlar uluslararası düzenlemeler ışığında ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise insan hakları alanında yapılan düzenlemeler ile devletlere verilen yükümlülüklerin yerine getirilmesinin izlenmesi hususunda oluşturulan denetim mekanizmalarına yer verilmiş, sözleşmelerinde özel olarak engelli çocuklara yer veren denetim organları olan Engelli Hakları Komitesi ve Çocuk Hakları Komitesi daha detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Children with disabilities constitute a group with multiple disadvantages due to the intense difficulty they experience in accessing rights. In the world, documents regulating the rights of both children and persons with disabilities within a human rights-based framework have started to be created and accepted quite recently. In the first part of the thesis, it is discussed how the ideas about children with disabilities, which started to form in Ancient Greece, turned into reality in Nazi Germany and how the current process has been reached. In addition, the definitions of disability and childhood in international documents are examined. Basic concepts, principles, rights and obligations regarding child disability constitute the second part of the thesis. Under this heading, the concepts of accessibility, reasonable accommodation and universal design, which have an important place in ensuring the rights of children with disabilities and constitute the basis of every right related to the subject of the thesis, are also discussed. There is no doubt that children with disabilities have many other rights such as education, health and non-discrimination as well as many other rights that should be ensured for them to have a quality development in a free environment. In today's world, the rights of freedom of thought and expression, the right to play, the right to political participation, and the right to independent living, which are still not emphasized enough in both legislation and practice, have been examined under this topic in the light of national and international regulations, and the problems that disabled children may face in accessing these rights have been addressed based on international regulations. In the third part of the thesis, the supervisory mechanisms established to monitor the implementation of the obligations imposed on states by the regulations in the field of human rights are discussed. The Committee on the Rights of Persons with Disabilities and the Committee on the Rights of the Child, which are supervisory bodies that specifically include children with disabilities in their conventions, are discussed in more detail.