-Örnek sureler ekseninde- çocuklara yönelik meal ve tefsir çalışmalarının gerekliliği
-On the axis of example suras- necessity of meal and explanation studies for children
  1. Tez No: 840045
  2. Yazar: MERYEM ZEYNEP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHMUS DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmamızda genel olarak günümüzde hepimizin ortak sorunu olan ahlaki çöküş ve dinden uzaklaşma probleminin asıl nedenlerinden bahsedilmiştir. Kur'an'dan bihaber yetişen çocuklar ise bu nedenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle öncelikle çocukluk döneminin kişilik gelişimine etkisi üzerinde durularak çocuklara yönelik Kur'an-ı Kerim çalışmalarının ne kadar önemli olduğu ve bu konudaki eksiklik, bu çalışmalara duyulan ihtiyaç gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Tez hazırlanırken konunun daha iyi anlaşılabilmesi için birinci bölümde çocuk psikolojisi ve çocuk edebiyatı üzerinde durulmuş, pek çok kaynaktan faydalanılarak bu dönemde doğru bir eğitimin verilebilmesi için gerekenler açıklanmıştır. İkinci bölümde ise araştırmamızın asıl konusu olan çocuklara yönelik meal ve tefsir çalışmaları hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. İslam'ın çocuğa bakışı ve çocukluk dönemi din eğitimi konularına yer verilmiş, çocuğun Kur'an-ı Kerim ile bağının bu eğitimde ne kadar etkili olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Daha sonra bu çalışmaların önemi ve gerekliliği ifade edilerek çocuklar için tefsirin imkânından bahsedilerek bu eserler hazırlanırken nelere dikkat edilmesi, hangi özelliklerin bulunması gerektiği açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise örnek olması açısından verilen tüm bu bilgiler ışığında özellikle ilkokul çağı çocuklarının seviyesine uygun olarak bazı kısa surelerinin meal ve tefsirlerine yer verilerek çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the main reasons for the problem of moral decline and alienation from religion, which are common problems for all of us today, are generally mentioned. Children growing up unaware of the Quran are one of the main reasons for this. For this reason, first of all, by focusing on the effect of childhood on personality development, it has been tried to reveal how important the Holy Quran studies for children are and the shortcomings in this regard and the need for these studies. While preparing the thesis, in order to better understand the subject, the first chapter focused on child psychology and children's literature, and the requirements for providing a correct education in this period were explained by making use of many sources. In the second part, detailed information is given about translation and interpretation studies for children, which is the main subject of our research. Islam's view of the child and childhood religious education are included, and it is tried to show how effective the child's bond with the Holy Quran is in this education. Then, the importance and necessity of these works were expressed, the possibility of tafsir education for children was mentioned, and what to pay attention to and what features to have when preparing these works were explained. In the third part, in the light of all this information given as an example, the study is concluded by including the meanings and interpretations of some short surahs, especially in accordance with the level of primary school children.