Katılım bankacılığı müşterilerinin finansal teknolojiye dayalı ürün ve hizmet kullanımına yönelik tutumları
Participation banking customers attitudes towards the use of products and services based on financial technology
- Tez No: 840061
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİYE EKİM DERTLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan çok sayıda insan faiz ve türevlerinden uzak durmak istemekte, bu nedenle de klasik bankalara gitmemekte, klasik bankaların finansal yatırım araçlarından uzak durmaktadır. Bu durum yüksek miktarda fonların âtıl kalmasına ve ekonomide ciddi bir kaybın oluşmasına sebep olmaktadır. Faiz hassasiyeti nedeniyle oluşan âtıl tasarrufları hem ekonomiye dâhil etmek hem de bu tasarrufları faizsiz enstrümanlarla değerlendirmelerine olanak sağlamak amacıyla 1984 yılında Türkiye'de bu konuda önemli adımlar atılarak ilk faizsiz finans kurumu kurulmuştur. Katılım bankacılığı olarak adlandırılan bu bankalar da diğer bankalar gibi teknolojiye dayalı ürün ve hizmetler sunmaktadırlar. Bu çalışmada katılım bankacılığı müşterilerinin finansal teknolojiye dayalı ürün ve hizmet kullanımlarına yönelik tutumları araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 430 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmış SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları çalışmanın sonuç kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many people living at home and abroad want to stay away from interest and derivatives, so they do not go to classical banks and stay away from the financial investment instruments of classical banks. This situation causes large amounts of funds to remain idle and causes a serious loss in the economy. In 1984, important steps were taken in this regard and the first interest-free financial institution was established in Turkey in order to include idle savings resulting from interest sensitivity into the economy and to enable them to invest these savings with interest-free instruments. These banks, called participation banking, offer technology-based products and services like other banks. In this study, the attitudes of participation banking customers towards the use of financial technology-based products and services were investigated. The sample of the research consisted of 430 participants. The data of the research were collected by survey method and analyzed with SPSS program. The results of the research are presented in the conclusion part of the study.