Stratejik planlama ve örgüt performansı algıları üzerine Irak- Musul İl Nüfus Kurumunda bir araştırma
A study on strategic planning and organizational performance perceptions in the Population Directorate of Iraq-Mosul province
  1. Tez No: 840063
  2. Yazar: KHALEEL IBRAHIM QASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, stratejik planlamanın örgütsel performans üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Konu ele alınırken, stratejik planlamaya dair güncel bilgi birikiminden yararlanılmaktadır. Stratejik planlama, yönetimle ilgili literatürde sürekli ilgi görmekte olup, kamu ve özel kuruluşlarla ilgili kavramsal ve ampirik incelemeler bulunmaktadır. Bu çalışmada, Irak- Musul İl Nüfus Kurumu çalışanlarından anket tekniği ile toplanan veriler, ilgili istatistiksel programlarla analiz edilmektedir. Ulaşılan sonuçlar, ilgili literatürdeki beklenen sonuçlar ile kısmen örtüşmektedir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmektedir. Stratejik planlama ölçeği ve örgütsel performans ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçekler İngilizceden uyarlanmıştır. Ölçeklerin geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile, güvenirliği ise Cronbach Alpha ile test edilmiştir. Araştırmanın ilişkisel bir analiz olması bakımından regresyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizi ise, SPSS programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, stratejik planlamanın örgütsel performans üzerindeki etkileri, elde edilen bulgularla doğrulanmış ve bu doğrultuda, stratejik planlamanın örgütsel performansı pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of strategic planning on organizational performance. While discussing the subject, current knowledge on strategic planning was used. Strategic planning has received ongoing attention in the management-related literature, with conceptual and empirical investigations available for public and private organizations. In this study, data collected by survey technique from Iraq-Mosul Provincial Population Agency employees were analyzed with relevant statistical programs. The results obtained partially overlap with the expected results in the relevant literature. Quantitative method was adopted in the research. Strategic planning scale and organizational performance scale were used. These scales were adapted from English. The validity of the scales was tested with confirmatory factor analysis and the reliability was tested with Cronbach Alpha. Since the research is a relational analysis, regression analysis was performed. The analysis of the data was carried out through the SPSS program. As a result of the analyses, the effects of strategic planning on organizational performance were confirmed by the findings and, accordingly, it was determined that strategic planning positively affected organizational performance.