Online alışverişte müşteri deyenimi Hepsiburada-Trendyol pazaryeri incelemesi
Customer experience in online shopping: Hepsiburada-Trendyol marketplace review
  1. Tez No: 840078
  2. Yazar: YASİN ATİKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İLGÜN KAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Zorlu rekabet koşullarında, teknolojik gelişmelerle birlikte, firmaların birbirinden farklılaşmasını sağlamak için müşteri nezdinde taklit edilemeyecek deneyimler oluşturmaya ihtiyaç vardır. E-ticaret siteleri teknolojik gelişmelerden etkilenen sektörlerden biridir. Özellikle internet alanındaki teknolojik gelişmeler ve müşteri davranışındaki değişimler, online alışverişlerde müşteri deneyimi yaratma ve geliştirme çabalarını hızlandırmıştır. Bu çalışmada online alışverişte müşteri deneyimi Hepsiburada ve Trendyol alışveriş siteleri örneğinde incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini online alışveriş yapan ve pazaryerlerinde alışveriş yapan ve Türkiye Sınırları içerisinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylerden oluşmaktadır. Örneklemini ise Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü 370 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Özçelik (2020)'nin“Digital Customer Experiences of White Goods Industries”adlı yüksek lisans tezinde kullanmış olduğu anket Türkçeye çevrilerek kullanılmıştır. Ölçek Kullanım Kolaylığı, Elektronik Ağızdan Ağıza İletişim, Pazar Yeri Güvenilirliği, Gönderim, Ulaşan Ürün, İade ve Değişim, Müşteri Memnuniyeti ve Tekrar Satın Alma İsteği olmak üzere 8 alt boyuttan ve 37 maddeden oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda kadın katılımcıların tekrar satın alma ve kullanım kolaylığı düzeylerinin daha yüksek olduğu, 36-45 yaş grubunun 18-25 ve 26-35 yaş grubuna göre elektronik ağızdan ağıza iletişim düzeyleri daha düşük olduğu, 26-35 yaş grubunun tekrar satın alma düzeylerinin 18-25 yaş grubuna, 46 yaş ve üzeri grubuna ve 36-45 yaş grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lise mezunu olan grubun ilköğretim mezunu olanlara göre pazar yeri güvenliğinin daha yüksek olduğu, 12.001 TL ve üzeri gelir grubunun elektronik ağızdan ağıza iletişim düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca elektronik ağızdan ağıza iletişim ve kullanım kolaylığı alt boyutlarında Trendyol'u daha fazla kullanan katılımcıların ortalamasının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In tough competitive conditions, along with technological developments, there is a need to create inimitable experiences for customers in order to differentiate companies from each other. E-commerce sites are one of the sectors affected by technological developments. Technological developments, especially in the internet field, and changes in customer behavior have accelerated efforts to create and improve customer experience in online shopping. In this study, customer experience in online shopping was examined on the example of Hepsiburada and Trendyol shopping sites. The research was conducted in the survey model. The population of the research consists of individuals who shop online and in marketplaces and are citizens of the Republic of Turkey and reside within the borders of Turkey. The sample consisted of 370 individuals over the age of 18 living in Turkey. In collecting the data of the research, the survey used by Özçelik (2020) in her master's thesis titled“Digital Customer Experiences of White Goods Industries”was translated into Turkish and used. The scale consists of 8 sub-dimensions and 37 items: Ease of Use, Electronic Word of Mouth Communication, Marketplace Reliability, Shipping, Product Arrived, Return and Exchange, Customer Satisfaction and Repurchase Willingness. Data analysis was done using the SPSS package program. As a result of the research, female participants' repeat purchase and ease of use levels are higher, the 36-45 age group's electronic word of mouth communication levels are lower than the 18-25 and 26-35 age groups, and the 26-35 age group's repeat purchase levels are 18-35 years old. It was found to be higher in the 25 age group, the 46 and above age group and the 36-45 age group. It has been determined that the market place security of the high school graduate group is higher than the primary school graduates, and the electronic word of mouth communication levels of the income group of 12,001 TL and above are higher. In addition, it was determined that the average of the participants who used Trendyol more was higher in the sub-dimensions of electronic word of mouth communication and ease of use.