Blockchain based decentralized data management model for swarm UAV systems
Sürü İHA sistemleri için blok zinciri temelli merkeziyetsiz veri yönetim modeli
- Tez No: 840080
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) alanındaki hızlı gelişmeler, bağlantılı cihazlar arasında merkezi olmayan iletişim ve veri paylaşımı için yeni olanaklar sunmaktadır. Özellikle sürü İHA sistemleri, güvenlik, süreklilik ve etkili işbirliği sağlamak için sağlam ve güvenli veri yönetimi çözümlerine ihtiyaç duymaktadır. Blockchain teknolojisi, merkezi olmayan yapısı ile bu zorluklara çözüm sunan umut verici bir teknolojidir. Bu çalışma, özellikle sürü İHA sistemleri üzerinde yoğunlaşarak, blockchain teknolojisini İHA sistemlerine entegre eden yeni bir veri yönetimi modeli önermektedir. Blockchain'in merkezi olmayan yapısından yararlanarak, önerilen sistem, İHA'lar arasında güvenli veri transferi ve merkezi olmayan işlem sağlamak için manipülasyona karşı güçlendirilmiş ve geri alınamaz bir yapı sunar. Model, özellikle görev planı ve komut yükleme işlemlerini kolaylaştırmak üzere tasarlanmış olup, sisteme dahil olan tüm İHA'lara kritik bilgilerin dağıtılmasına olanak tanır. Ayrıca, önerilen model düğümler arasında doğrudan iletişim gerektirmeden etkili görev transferi sağlar. Gerekli görevler için girdiler sürekli olarak blockchain'de güncellendiğinden, görev oluşturulduğunda girdiler, görev türü ve diğer ilgili görev bilgileri sistemin içinde blockchain aracılığıyla paylaşılabilir. Bu, bağlantılı İHA'lar arasında çok sayıda mesaj transferi ihtiyacını ortadan kaldırarak, sürü içinde iletişimi ve işbirliğini hızlandırır. Bu blockchain tabanlı veri yönetimi modelinin uygulanmasıyla, güvenli ve verimli sürü İHA sistemlerinin araştırma ve geliştirmesine katkıda bulunmayı ve çeşitli alanlarda daha ileri düzey ve güvenilir uygulamalar için zemin hazırlamayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
The rapid development of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) and the Internet of Things (IoT) has given rise to new possibilities for decentralized communication and data sharing among connected devices. Swarm UAV systems, in particular, require robust and secure data management solutions to ensure safety, continuity, and efficient collaboration. Blockchain technology, known for its decentralized nature, offers a promising solution to address these challenges. This study proposes a novel data management model that integrates blockchain technology into UAV systems, with a special focus on swarm UAV systems. By leveraging the decentralized structure of blockchain, the proposed system provides enhanced robustness against tampering and irreversibility, ensuring secure data transfer between UAVs and decentralized processing. The model is specifically designed to facilitate mission plan and command upload operations, allowing for the distribution of critical information to all UAVs in the system. Additionally, the proposed model enables efficient task transfer between nodes without direct communication. Since inputs for required tasks are continuously updated in the blockchain, upon task creation, inputs, task type, and other relevant task information can be shared via the blockchain within the system. This eliminates the necessity for numerous message transfers among the connected UAVs, streamlining communication and collaboration within the swarm. Through the implementation of this blockchain-based data management model, we aim to contribute to the ongoing research and development of secure and efficient swarm UAV systems, paving the way for more advanced and reliable applications in various domains.