Ulusal bilgi politikaları bağlamında belge ve arşiv yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi
Development of archives and records management strategies in the context of national information policies
  1. Tez No: 840089
  2. Yazar: İHSAN ÖZKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ, DOÇ. DR. GÜLTEN ALIR DERBENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Archive, Information and Records Management, Documentation and Information
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Arşiv ve belge yönetimi süreçlerinde, diğer yaşam alanlarında olduğu gibi yenilikçi teknolojik gelişmelerle birlikte boyut değiştiren yeni yöntem ve yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımları, yönetim süreçleri kapsamında gerçekleştirebilmek için, planlamalar yapmak gerekmektedir. Ulusal ölçekte arşiv ve belge yönetimi planlamasını ise yasal olarak Milli Arşiv Kurumumuz gerçekleştirmektedir. Bu stratejik planları hazırlamak içinse, üst politika belgelerinde bulunan yaklaşımlar temel alınmaktadır. Çalışmada, üst politika belgelerinde arşiv ve belge yönetimine ilişkin yaklaşımlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu yaklaşımları tespit edebilmek içinse, çevrim içi tabanlı bir metin madenciliği platformu olan Voyant Tools kullanılmıştır. İçerik analizi yöntemiyle arşivcilik ve belge yönetimine ilişkin anahtar kelimelerin frekans dağılımı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, bu yaklaşımların belirgin ve süreklilik gösterecek şekilde yer almadığı sonucuna ulaşılmıştır. Arşiv ve belge yönetimine ilişkin mevcut durumun analizi, üst politika belgelerinin analizi ve uluslararası stratejik çalışma örneklerinin incelenmesi ile çalışma sonunda stratejik bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In archives and records management processes, as in other areas of life, new methods and approaches have emerged that have changed the dimensions with innovative technological developments. In order to realise these approaches within the scope of management processes, it is necessary to make plans. The National Archives Institution legally carries out archive and document management planning on a national scale in Türkiye. In order to prepare these strategic plans, the approaches in the top policy documents are taken as basis. In this study, it has been tried to determine the approaches to archives and records management in the top policy documents. In order to identify these approaches, Voyant Tools, an online-based text mining platform, was used. Frequency distribution of keywords related to archiving and records management was determined by content analysis method. When the findings were evaluated, it was concluded that these approaches are not included in a prominent and continuous manner. A strategic model was proposed at the end of the study by analysing the current situation regarding archives and records management, analysing top policy documents and examining international examples of strategic studies.