Penrose aydınlanmayan oda geometrisinde tek foton ve birden fazla foton için kuantum yürüyüşü problemi
Single-photon and multi-photon quantum walk problem in penrose unilluminable room geometry
- Tez No: 840111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGE ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İlk olarak Ernst Straus tarafından, bir nokta ışık kaynağının kapalı bir geometrideki tüm alanları aydınlatıp aydınlatamayacağı soruldu ve daha sonra bu soru Roger Penrose ve babası tarafından Penrose aydınlanmayan oda olarak adlandırılan bir geometri önerilerek olumlu yönde yanıtlandı. Bu tez kapsamında öncellikle bu geometri klasik elektrodinamik kapsamında yeniden incelenmiştir. Daha sonra geometri kavite kuantum elektrodinamiği metotları kullanılarak modellenerek ışık kuantalarının, yani fotonların, geometrideki davranışı kuantum yürüyüşü olarak verilmiştir. Sırasıyla, ışığın klasik ve kuantum davranışı için simülasyonlar ve nümerik hesaplar yapılmıştır, ayrıca geometri modellenirken ortaya koyulan modeldeki kübit ve foton modları arasındaki evrensel dolanıklık da hesaplanmıştır. Sonuç olarak model göstermiştir ki sistemteki foton sayısı arttıkça sistemin davranışı klasik durumdakine yakınsamaktadır.
Özet (Çeviri)
A question has been asked originally by Ernst Straus: does there exist a closed geometry such that a point-like light source is unable to illuminate all areas in the geometry? That question was later answered in the positive by Roger Penrose and his father by proposing a geometry, later named the Penrose unilluminable room. First, the geometry is re-examined in the context of classical electrodynamics. Then, the geometry is modeled in the context of cavity quantum electrodynamics methods to formulate the behavior of light quanta, photons, in the geometry, resulting quantum walk phenomenon. Computer simulations and numerical calculations are given in that respective order for classical and quantum behavior of light in the geometry, and a calculation of the global entanglement between qubits and fotonic modes, which were introduced in the process of modeling the system, is also given. The model shows that as the photon number increases in the geometry, the behavior of the system converges to the classical case.