İnovasyonun işletmelerin sürdürülebilirliği üzerindeki etkisinde iklim değişikliğine duyarlılığın aracılık rolü: Bir uygulama
The mediating role of sensitivity to climate change in the impact of innovation on business sustainability: An application
  1. Tez No: 840128
  2. Yazar: UĞUR CAN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KUMKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İklim değişikliği, günümüzün en önemli küresel sorunlarından biridir. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için işletmelerin de sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, işletmelerin iklim değişikliğine duyarlı inovatif ürünler ve hizmetler geliştirmesi, sürdürülebilirlik performanslarını artırmaları için önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, işletmelerde inovasyon yönetimi ve iklim değişikliğine duyarlılık kavramları ele alınmış ve bu iki faktörün işletmelerin sürdürülebilirliğine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin inovasyon yönetimi ve iklim değişikliğine duyarlılığı konusundaki uygulamaları incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, işletmelerin iklim değişikliğine duyarlı inovatif ürünler ve hizmetler geliştirmeleri, sürdürülebilirlik performanslarını artırmaları açısından önemli bir rol oynamaktadır. İklim değişikliğine duyarlı inovatif ürünler ve hizmetler, işletmelerin çevresel etkilerini azaltmalarına, yeni pazarlara erişim sağlamalarına ve rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olmaktadır.Çalışmanın sonuçları, işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için inovasyon yönetimini iklim değişikliğine duyarlılık ile birlikte ele almaları gerektiğini göstermektedir. İklim değişikliğine duyarlı inovasyonlar, işletmelerin sürdürülebilirlik performanslarını artırmanın ve uzun vadeli başarılarını sağlamanın önemli bir yoludur. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile işletmelerin iklim değişiklerine karşın uyguladığı inovasyon çalışmalarının sürdürülebilirliklerine etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most important global problems of today. Businesses also need to take responsibility to reduce the effects of climate change and build a sustainable future. In this context, it offers an important opportunity for businesses to develop innovative products and services that are sensitive to climate change and to increase their sustainability performance. In this thesis study, the concepts of innovation management and sensitivity to climate change in businesses are discussed and the effects of these two factors on the sustainability of businesses are examined. In the application part of the study, the practices of businesses operating in Turkey regarding innovation management and sensitivity to climate change were examined. According to research findings, businesses' development of innovative products and services that are sensitive to climate change plays an important role in increasing their sustainability performance. Innovative products and services that are sensitive to climate change help businesses reduce their environmental impact, access new markets and gain competitive advantage. The results of the study show that businesses should consider innovation management together with sensitivity to climate change to achieve their sustainability goals. Innovations that are sensitive to climate change are an important way to increase the sustainability performance of businesses and ensure their long-term success. The aim of this study is to measure the impact of innovation efforts implemented by businesses against climate changes on their sustainability.