The impact of strategic planning on the performance of non- governmental organizations (NGOS): An example of Gaziantep
Stratejik planlamanın sivil toplum kuruluşlarının performansına etkisi: Gaziantep örneği
  1. Tez No: 840143
  2. Yazar: NOUR ABORASS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma çalışması, stratejik planlamanın kâr amacı gütmeyen organizasyonların performansı üzerindeki etkisini stratejik planlama boyutu bağlamında değerlendirmeye yöneliktir. Nicel araştırma yöntemleri, Gaziantep merkezli Suriye'ye yönelik çalışan yerel ve uluslararası kuruluşlardan (168) rastgele örneklem üzerinde uygulanmıştır. Anket çalışması yoluyla 368 katılımcıya ulaşılmıştır. Çalışmanın en önemli sonucu stratejik planlamanın (Strateji içeriği, Misyon başarısı, Organizasyon Yapısı, İnsan Kaynakları Yönetimi, Sistem ve Çevresel Değerlendirme) kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda işletmenin performansını (Etkinlik, Verimlilik, Uygunluk ve Süreklilik) olumlu yönde etkilediği yönündedir. Bu çalışma, stratejik planlamanın kâr amacı gütmeyen kuruluşların performansı üzerindeki etkisi için stratejik içerik ve performans standartlarını belirlenmiştir. Ayrıca, bir uluslararası ve yerel bir sivil toplum kuruluĢunda çalıĢan profesyonellerin sahip olması gereken bazı faktörleri ortaya çıkarmıştır. Bu ana ve temel faktörler, personelin Etkinlik (EFT), Uygunluk (SU), Süreklilik (C), Strateji İçeriği (ST), Görev Başarısı (MA), Organizasyon Yapısı (OS), İnsan Kaynakları Yönetimi (HRS), Sistem (S), ve Çevresel Değerlendirme (EA) konularında uygun bilgilere sahip olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın bulguları, stratejik planlamanın kuruluşun performansı üzerindeki izleniminin, kâr amacı gütmeyen kuruluş için stratejik içeriğin ve performansın yeniden tanımlanması için temel oluşturduğunu göstermektedir. Araştırmacının uyguladığı yeni model ile bu standartlar seti, Gaziantep'te Suriye misyonu için çalışan INGO ve yerel STK'ların varlığına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research study was steered to assess the effect of strategic planning on non-profit organization performance throughout the dimension of strategic planning. Quantitative research methods have been used by applying the random sampling from local organizations and international organizations (168), which work in the Syrian field based in Gaziantep. 368 participants were reached through the survey. The most significant outcome of the study is that strategic planning (Strategy content, Mission achievement, Organisation Structure, Human Resource Management, System and Environmental Assessment) positively impacts the performance (Effectiveness, Efficiency, Suitability and Continuity) of the non-profit organisations. This study has identified standards of strategic content and performance for the effect of strategic planning on the performance of the non-profit organization. It has also revealed some factors that each professional in an international non-governmental organization and a local non-governmental organization must possess. These major and basic factors suggest that staff must have adequate knowledge of Effectiveness (EFT), Effectiveness (EFC), Suitability (SU), Continuity (C), Strategy Content (ST), Mission Achievement (MA), Organization's Structure (OS), Human Resource Management (HRS), System (S), and Environmental Assessment (EA). The findings of the study highlight that the impression of strategic planning on the organization's performance provide the groundwork for a redefinition of the strategic content and performance for the non- profit organization. This set of standards with the new model the researcher applied can help the existence of INGO and local NGOs working for the Syria mission in Gaziantep.