Biyometrik imzaların Türk adli bilimler incelemelerine kazandırılması üzerine araştırma
Research on bringing biometric signatures into Turkish forensic science studies
  1. Tez No: 840146
  2. Yazar: ÖZAY DÖRTTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ARTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojinin hızla insan hayatının her aşamasına girmeye başlaması ve devam etmesinin sonucu olarak, insanların kalem ile kâğıt üzerine attıkları imzalar artık dokunmatik ekran özelliğine sahip tabletler sayesinde elektronik ortamda atılmaya başlanmıştır. Bunun sonucu olarak elektronik ortamda imzalanmış belgeler adli davalara konu olmaktadır. Söz konusu imzaların aidiyetinin tespit edilmesi için adli makamlarca kriminal laboratuvarlara inceleme istekleri gönderilmektedir. Ancak hâlihazırda söz konusu imzaların tam adının ne olması gerektiği, nasıl ve kimler tarafından inceleneceği vb. konularda belirsizlikler/boşluklar bulunmaktadır. Bu tez çalışması ile adli makamların inceleme isteklerine cevap verebilmek, Jandarma kriminal laboratuvarlarının incelemelerine temel teşkil edecek talimatı ve gereklilikleri belirlemek ve söz konusu imzalarda mevcut isim karmaşasına son vermek amaçlanmıştır. Biyometri, yakın zamana kadar birçok kişi tarafından bilinmeyen teknik bir konuydu ve daha çok bilişimle ilgiliydi. 6698 Sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun 2016 yılında yürürlüğe girmesi ve biyometrik verilerin özel bir nitelik olarak sınıflandırılması sonucunda bu alanda çalışan sayısı artış göstermiştir. Biyometri ve biyometrik veri artık tüm insanları ilgilendiren bir konu hâline gelmiştir. Bununla birlikte sadece teknik değil, yasal etki alanı da oluşturmaya başlamıştır. Neyin biyometrik veri olarak değerlendirilebileceği, neyin değerlendirilemeyeceği ya da bir verinin ne zaman biyometrik veriye dönüştürüleceği konusundaki tartışmaların devam ettiği bilinmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde imzanın tanımı yapılmıştır. İmzanın neden yaygın olarak kullanıldığı ortaya konulmuş ve dijital imza denilince ilk akla gelen elektronik imza ele alınmıştır. Elektronik imza seviyeleri tanımlanarak elektronik imza hakkında yapılan hukuki düzenlemeler araştırılmıştır. İkinci bölümde ise dijital ortamlara atılan imzalar ele alınmıştır. Gelişmiş elektronik imza kapsamına giren biyometrik imza üzerinde durulmuştur. Biyometrik imza teknolojisinin avantajları ve biyometrik imza inceleme tekniklerinin adli bilimler açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Biyometrik imzanın oluşturulması, ıslak imzaya denkliği, veri bütünlüğü, oluşturma güvenliği, doğrulama güvenliği ve kullanım kolaylığı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise biyometrik imzanın detaylı incelemesi yapılarak bu kapsamda biyometrik imzanın veri gereksinimleri ortaya konulmuştur. Sayısal veriler olarak; X ve Y koordinatı, X ve Y yönünde hızı, X ve Y yönünde ivmesi, imzanın uzunluğu, imzanın yüksekliği, ilk noktadan itibaren geçen süre, kalem basıncı, kalem ucunun durumu ve eğimi, kalem kaldırma, kalem dönüşleri tanımlanmıştır. Biyometrik imzanın görüntüleri ve meta verileri üzerinde durulmuş, buna paralel olarak biyometrik imza çözüm gereksinimleri ele alınmıştır. Çözüm gereksinimleri kapsamında örneklem/işlemci hızı, zaman yakalama, basınç/kuvvet, hava hareketleri, biyometrik bir imzanın elektronik bir belgeye entegrasyonu tanımları yapılmıştır. Devamında ise imzalama koşulları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde asıl çalışma konusu olan dijital ortamlara atılan imzaların kriminal incelemesi nasıl olmalı sorusu üzerinde yoğunlaşılmıştır. Öncelikle ıslak imzaların incelemesi yapılırken analiz edilen genel ve karakteristik özelliklerden bahsedilmiştir. Genel özelliklerden biçim, boyut, oranlar, boşluklar, eğim, ivme, hız, akıcılık, basınç, el kaldırma hareketi yörüngesi ele alınarak karakteristik özelliklerden de bahsedildikten sonra değerlendirme ve yorumlama yapılmıştır. En son bölümde ise dijital ortamlara atılı imzaların hukuki değerlendirmesi yapılarak bu husustaki tartışmalara açıklık getirilmiştir. Sonuç olarak adli makamlardan kriminal laboratuvarlara gönderilen biyometrik imzaların incelemesi nasıl olmalı üzerinde bir açıklama geliştirilmiştir. Bu kapsamda Jandarma kriminal laboratuvarının altyapı çalışmaları ve eğitim hazırlıkları nasıl olmalı sorusunun cevabı da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid penetration of technology into every stage of human life, people's signatures on paper with a pen have now begun to be made electronically, thanks to tablets with touch screen feature. As a result, documents signed electronically are subject to judicial proceedings. In order to determine the authenticity of the said signatures, requests for examination are sent to the criminal laboratories by the judicial authorities. However, the full name of the said signatures should be, how and by whom they will be examined, etc. there are uncertainties/gaps in matters. In this study, to be able to respond to the investigation requests of the judicial authorities; to determine the instructions and requirements that will form the basis of the investigations of the Gendarmerie Criminal Laboratories. Biometrics was a technical subject unknown to many until recently and was more about computing. As the Personal Data Protection Law No. 6698 came into force in 2016 and biometric data was classified as a special quality, the number of employees in this field increased. Biometrics and biometric data have now become a topic that concerns all people. However, it has started to create not only a technical but also a legal domain. It is known that the debates about what can be considered as biometric data and what cannot be evaluated or when to convert a data into biometric data continue. In the first part of this study, the definition of signature was made. It was revealed why the signature is widely used and the first thing that comes to mind when digital signature is mentioned is the electronic signature. Electronic signature levels were defined and legal regulations regarding electronic signature were investigated. In the second part, signatures on digital media were discussed. The focus was on biometric signature, which is within the scope of advanced electronic signature. The advantages of biometric signature technology and biometric signature examination techniques were evaluated in terms of forensic sciences. The creation of biometric signature, its equivalence to wet signature, data integrity, creation security, verification security and ease of use were emphasized. In the third part of the study, a detailed examination of the biometric signature was made. In this context, the data requirements of the biometric signature were revealed. As numerical data; X and Y coordinate, velocity in X and Y direction, acceleration in X and Y direction, length of signature, height of signature, time elapsed from the first point, pen pressure, pen tip state and tilt, pen lift, pen rotations were defined. Focused on images and metadata of biometric signature. In parallel with this, biometric signature solution requirements were discussed. Within the scope of solution requirements, definitions of sample/processor speed, time capture, pressure/force, air movements, integration of a biometric signature into an electronic document were made. Subsequently, the conditions for signing were discussed. In the fourth part of the study, the main subject of the study, how the criminal investigation of signatures on digital media should be focused on. First of all, the general and characteristic features analyzed while examining wet signatures were mentioned. General features such as form, size, proportions, spacing, slope, acceleration, speed, fluency, pressure, hand raising trajectory were discussed. After mentioning the characteristic features, evaluation and interpretation were made. In the last part, the legal evaluation of the signatures on digital media was made and the discussions on this issue were clarified. As a result, it was focused on how the biometric signatures sent from judicial authorities to criminal laboratories should be examined. In this context, the answer to the question of how the infrastructure works and training preparations of the Gendarmerie Criminal Laboratory should be was revealed.