Riesz uzaylarında netlerin yakınsaklıkları üzerine
On convergence of nets in Riesz space
  1. Tez No: 840147
  2. Yazar: EZGİ HAN ERYÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ERKURŞUN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Banach latisleri sıra, relatif düzgün, sınırsız sıra, sınırsız norm ve sınırsız mutlak yakınsaklık gibi birçok farklı yakınsaklık yapılarıyla donatılabilir. Bu yakınsaklıkların bir kısmı topolojik iken bir kısmı topolojik olmasa da sadece sıra yapısını koruyan yakınsaklıklardır. Sınırsız sıra yakınsaklık ilk olarak“bireysel yakınsama”adı altında De Marr tarafından tanımlandıktan sonra Nakano tarafından“uo-yakınsama”adı altında incelenmiştir. Son zamanlarda birçok araştırmacı farklı tipteki sınırsız yakınsamaların özellikleri ile ilgilenmiştir. Sınırsız norm yakınsaklık ise ilk olarak Troitsky tarafından tanıtılmış ve incelenmiştir. Son olarak Zabeti uaw-yakınsaklığı tanımlamış ve üzerinde çalışmıştır. Bu tezde tüm bu yakınsaklık çeşitleri ile ilgilenilmiştir, aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banach lattices can be equipped with many convergence structures such as order, relative regular, unbounded order, unbounded norm convergence, and absolutely unbounded weak convergence. While some of these convergences are topological, some of them are not. However they are convergences that only preserve the order structure. Unbounded order convergence was firstly defined by De Marr under the name of“individual convergence”and then examined under the name of“uo-convergence”by Nakano. Recently, many researchers have focused on the properties of different types of unbounded convergence. Unbounded norm convergence was firstly introduced and studied by Troitsky. Finally, Zabeti uaw-convergence defined and worked on. In this thesis, all these types of convergence is studied and the relationships between them are investigated.