Self-starting control charts in software development projects
Yazılım geliştirme projelerinde kendi kendine başlayan kontrol grafikleri
- Tez No: 840181
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANER TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Süreçleri iyileştirmek için genellikle bazı metrikler tanımlanır, veriler toplanır ve bunlar uygun yöntemlerle analiz edilir. İstatistiksel süreç kontrolü (İSK), süreçleri iyileştirmek için kullanılan yöntemlerden biridir. İSK'nın belki de en yaygın aracı, zaman içinde bir süreç veya özellikteki değişiklikleri izlemek için kullanılan kontrol grafikleridir. Kontrol grafikleri başlangıçta üretim miktarlarının büyük olduğu seri üretim endüstrisi için geliştirilmiştir. Bu tür ortamlarda, kontrol içi süreç parametrelerini tahmin etmek ve kontrol limitlerini belirlemek için yeterli miktarda veri ile bir Faz I çalışması gerçekleştirilir. Bununla birlikte, bazı ortamlarda, seri üretimdeki kadar veri bol değildir ve süreç parametrelerini tahmin etmek ve kontrol grafikleri tasarlamak için alternatif yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Parametreleri tahmin etmek için çok az verinin mevcut olduğu durumlarda, kısa üretim çalışmaları için kendi kendine başlayan kontrol grafikleri geliştirilmiştir. Son zamanlarda İSK, üretimin ötesine geçmiş ve yazılım geliştirme süreçlerinde süreç iyileştirme için kullanılmaya başlanmıştır. Kısa üretim süreçlerinde olduğu gibi, yazılım geliştirme süreçlerinde de kontrol grafikleri tasarlamak için parametreleri tahmin etmeye yeterli veri mevcut olmayabilir. Bu çalışmada, yazılım geliştirme süreçlerinin zaman içindeki performansını izlemek için kendi kendine başlayan yöntemler ve değişim noktası modelleri ele alınmıştır. Yazılım geliştirme süreçlerinde kullanılan temel performans ölçütleri genellikle ayrık olasılık dağılımlarına sahip sayımlardır. Performans ölçütleri yazılım geliştirme süreçlerinin izlenmesinde kullanıldığı gibi proje kapsamının izlenmesinde de kullanılabilir. Bu metriklere örnek olarak, farklı senaryolar için hesaplanan hata sayısı veya müşterilerden gelen talep sayısı verilebilir. Bu tezde, verilerin bir Poisson dağılımını takip ettiği varsayımına dayalı olarak bir simülasyon çalışması yapılmıştır. Parametrelerdeki farklı proje süreleri, değişim noktaları ve kayma büyüklükleri, kendi kendine başlayan yöntemler Q ve Üstel Ağırlıklı Hareketli Ortalama (EWMA) Q kontrol grafikleri ve bir değişim noktası yöntemi Genelleştirilmiş Olabilirlik Oranı (GLR) kontrol grafiği kullanılarak karşılaştırıldı. Karşılaştırmalar, proje süresi boyunca ve bir yazılım kalite metriğinin ortalamasından kayma durumunda bir değişim noktasından sonra kontrol dışı bir sinyal verme olasılıklarına göre yapılmıştır. Gerçek yazılım geliştirme süreci metriklerini izlemek için seçilen kontrol grafikleri uygulanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Q, EWMA Q ve GLR kontrol grafiklerinin performansının karşılaştırılmasına ek olarak, gürbüzlük, farklı değişim noktalarına verilen yanıtlar da dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Tez, Poisson dağılan veriler için tasarlanan kendi kendine başlama ve değişim noktası yöntemlerinin yazılım geliştirme süreçlerinde uygulanabilirliğini göstermekte ve bu yöntemlerin farklı senaryolar altında karşılaştırmalarını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
To improve processes, generally some metrics are defined, data are collected and these are analyzed by appropriate methods. Statistical process control (SPC) is one of the methods used to improve processes. Maybe the most common tool of SPC is control charts, which are used to monitor changes in a process or characteristic over time. Control charts were originally developed for the mass production industry where production amounts are large. In such environments, a Phase I study is carried out with sufficient amount of data to estimate in-control process parameters and to determine control limits. Nevertheless, in some environments data is not abundant as in mass production and alternative approaches are needed to estimate process parameters and design control charts. For short production runs, where there is few data available to estimate parameters, self-starting control charts were developed. Recently, the SPC has expanded beyond manufacturing and has started to be used for process improvement in software development processes. Just like in short production runs, there may not be enough data available to estimate parameters for designing control charts in software development processes. In this study, self-starting methods and change point models are considered for monitoring performance of software development processes over time. Main performance metrics used in software development processes are generally counts, which have discrete probability distributions. Performance measures can be used to monitor software development processes as well as to monitor project scope. Examples of these metrics could be the number of defects calculated for different scenarios or the number of requests from customers. In this thesis, a simulation study was conducted based on the assumption that the data follows a Poisson distribution. Different project durations, change points, and shift magnitudes in the parameters were compared using self-starting methods Q and Exponentially Weighted Moving Average (EWMA) Q control charts, and a change point method Generalized Likelihood Ratio (GLR) control chart. Comparisons were made based on the probabilities of giving an out-of-control signal during the project duration, and after a change point in the case of a shift from the mean of a software quality metric. The selected control charts were applied to monitor real software development process metrics and obtained results were compared. In addition to comparing the performance of Q, EWMA Q, and GLR control charts, robustness was evaluated by taking into account the responses to different change points. The thesis demonstrates the applicability of self-starting and change point methods designed for Poisson distributed data in software development processes and presents comparisons of these methods under different scenarios.