Diyabetik maküla ödeminin bevacizumab ile tedavisinde sistemik ve oküler prediktif faktörler
Ocular and systemic predictive factors in the treatment of diabetic macular edema with bevacizumab
- Tez No: 840231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EŞKİ YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Daha önce tedavi almamış diyabetik maküla ödeminde (DMÖ) intravitreal bevacizumab (İVB) tedavisinin sonuçları ile anatomik ve görsel (fonksiyonel) cevabı etkileyen sistemik ve oküler biyobelirteçleri tespit etmek. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Retina Kliniğinde Mayıs 2021 - Eylül 2022 tarihleri arasında DMÖ tanısı ile İVB tedavisi alan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Nonproliferatif diyabetik retinopati (NPDR) ve naif diyabetik maküler ödemi olan (DMÖ), ardışık aylık 3 doz İVB ile tedavi edilen hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri; tedavi öncesi periferik kan (tam kan ve biyokimya) parametreleri, tedavi öncesi ve sonrası görme keskinlikleri (EDGK), göz içi basınçları (GİB), maküla spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) bulguları kaydedildi. SD-OKT'de santral maküla kalınlığı (SMK), gangliyon hücre tabaka kalınlığı (GHK), iç ve dış retina tabakalarının kalınlığı (İRK ve DRK), santral koroid kalınlığı (SKK) kaydedildi. Ardışık aylık 3 doz İVB tedavisi ile elde edilen SMK azalması ve EDGK artşına göre hastaların görsel ve anatomik cevapları incelendi. Kaydedilen sistemik ve oküler parametrelerin anatomik ve görsel cevaba olan etkileri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 48 hastanın 48 gözü dahil edildi. Olguların yaş ortalaması 64,02±8,48 yıl, %45,8'i (22 kişi) kadın, %54,2'si (26 kişi) erkekti. Ortalama DM süresi 15,73±7,86 yıl, BKİ 29,38±4,66 kg/m2, HbA1c 9,1±2,1 mmol/mol bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the results of intravitreal bevacizumab (IVB) treatment in treatment-naive diabetic macular edema (DME) and the systemic and ocular biomarkers that affect the anatomical and visual (functional) response. Materials and Methods: The records of patients who received IVB treatment with a diagnosis of DME at the Retina Clinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital between May 2021 and September 2022 were retrospectively examined. Patients with nonproliferative diabetic retinopathy (NPDR) and naive diabetic macular edema (DME), treated with 3 consecutive monthly doses of IVB, were included in the study. Demographic characteristics of the patients; peripheral blood before treatment (whole blood and biochemistry) parameters, visual acuity (BCVA) before and after treatment, intraocular pressure (IOP) and macular spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) findings were recorded. In SD-OCT, central macular thickness (CMT), ganglion cell layer thickness (GCT), thickness of the inner and outer retina layers (IRL and DRL), and central choroidal thickness (CCT) were recorded. Visual and anatomical responses of the patients were examined according to the CMT decrease and BCVA increase achieved with 3 consecutive monthly doses of IVB treatment. The effects of recorded systemic and ocular parameters on anatomical and visual response were investigated. Results: 48 eyes of 48 patients were included in the study. The average age of the cases was 64.02±8.48 years, 45.8% (22 people) were women and 54.2% (26 people) were men. The average duration of DM was 15.73±7.86 years, BMI was 29.38±4.66 kg/m2, and HbA1c was 9.1±2.1 mmol/mol.