Tedaviye Dirençli Diyabetik Makula ödeminde sistemik ve lokal inflamatuvar biyobelirteçlerin tedavi sonuçları ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Systemic and local inflammatory biomarkers in the treatment of Refractory Diabetic Macular Edema
  1. Tez No: 839833
  2. Yazar: BÜŞRA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÇAKIR, DR. GAMZE KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç : Çalışmamızda tedaviye dirençli diyabetik makula ödemi (DMÖ) hastalarından alınan kan örneğinde bakılan sistemik inflamatuvar biyobelirteçler ve optik koherens tomografideki lokal inflamatuvar biyobelirteçler ile halihazırda devam eden tedavi yanıtı ilişkisi değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem : Bu çalışma prospektif, open label , non-randomize gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Göz Kliniği Retina biriminde 18 Nisan 2022 ile 18 Ekim 2023 tarihleri arasında başvurmuş ve DMÖ nedeniyle 3 doz intravitreal bevasizumab tedavisine yeterli yanıt alınamamış; intravitreal anti-VEGF ya da intravitreal steroid tedavisine geçilecek olan, düzenli olarak en az 6 ay takibe gelmiş 18 yaş üstü 80 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. İntravitreal ajanların değiştirilmesi öncesinde sistemik inflamatuar biyobelirteç ve lokal (OKT) biyobelirteçlerin değerlendirilmesi planlandı. Kan örneklerinde bakılan belirteçler şunlardır: IL-6, IL-8, TNF-a, ICAM-1, MCP-1, VEGF, HbA1c, CRP, ESR, hemogram, kreatinin, AST, ALT, kolesterol. Hastalar ilaç değişiminden sonra 3 ay boyunca aylık olarak takip edildi. Sistemik inflamatuar biyobelirteçlerin düzeyinin ve tedavi etkinliği ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Ayrıca lokal OKT biyobelirteçleri (seröz maküla dekolmanı ve hiperreflektif odaklar vb.) ve bunların tedavi sonuçlarıyla ilişkileri incelendi. Ayrıca sistemik inflamatuvar biyobelirteçler ile OKT'deki lokal biyobelirteçler arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, it is aimed to evaluate the level of systemic inflammatory biomarkers and the associations with treatment effectiveness. In addition, local OCT biomarkers (serous macular detachment and hyperreflective foci, etc.) and their relationship with treatment results were examined. Materials and Methods : This study was designed as a prospective, open-label, nonrandomized observational study. 80 volunteer patients over the age of 18 were taken among those who applied to the Retina Department of Cemil Taşçıoğlu City Hospital Eye Clinic between April 18, 2022 and October 18, 2023, and did not show an adequate response to 3 doses of intravitreal bevacizumab treatment due to DME, who would be switched to intravitreal ranibizumab or intravitreal deksametazon treatment were included in the study. It was planned to evaluate systemic inflammatory biomarkers and local (OCT) biomarkers before changing intravitreal agents. Markers checked in blood samples are: IL-6, IL-8, TNF-a, ICAM-1, MCP-1, VEGF, HbA1c, CRP, ESR, hemogram, creatinine, AST, ALT, present. Patients were followed monthly for 3 months after the medication change. We aimed to evaluate the use of systemic inflammatory biomarkers and their relationship with treatment effectiveness. Additionally, local OCT biomarkers (serous macular detachment and hyperreflective foci, etc.) and their relationships with treatment results were examined. Additionally, the relationship between systemic inflammatory biomarkers and local biomarkers on OCT was evaluated.