Karbon fiber ve cam fiber ile güçlendirilmiş hibrit (poli eter eterketon) kompozitlerinin mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical and physical properties of hybrid (poly ether eterketone) composites reinforced with carbon fiber and glass fiber
  1. Tez No: 840267
  2. Yazar: REEM ABDULRAHIM NSAIF NSAIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Poli (eter eter keton) (PEEK), diş hekimliğinde kompozit, seramik veya zirkonya ile karşılaştırıldığında nispeten yeni materyaldir, mükemmel mekanik özellikleri, üstün kimyasal direnci ve yüksek termo-oksidatif stabilitesi ile üst düzey uygulamalar için en önemli mühendislik termoplastiklerinden biridir. Bu çalışmada PEEK materyalinin elastik özellikleri, kırılma direnci, makaslama ve çekme direnci , basınç dayanıklılığı ve boyutsal stabilitesi incelencek. (160) örnnek dort gruba ayrılacak: •Grup I (Kontrol grubu):takviyesiz saf PEEK •Grup II :farklı markadan saf PEEK •Grup III:Karbon fiber takviyeli PEEK •Grup IV:Cam fiber takviyeli PEEK Çünkü günümüzde Peek materyali diş hekimliğinin birçok alanında ve birçok amaç için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada dental (polieter eter keton) PEEK'in bazı mekanik ve fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. PEEK malzemesine iki farklı tipte Fiber takviye edilecektir;; karbon elyafı ve cam elyaf takviyesi. Basınç, Bükme, çekme ve sertlik testleri uygulanacaktır. liflerin güçlendirilmesinden önce ve sonra testler yapılacaktır. ölçümler karşılaştırılacak ve sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Poly(ether ether ketone) (PEEK) is a relatively new material in dentistry compared to composite, ceramic or zirconia, it is one of the most important engineering thermoplastics for high-end applications with its excellent mechanical properties, superior chemical resistance and high thermo-oxidative stability. In this study, the elastic properties, fracture resistance, shear and tensile strength, compressive strength and dimensional stability of PEEK material will be examined. (160) samples will be divided into four groups: •Group I (Control group): pure PEEK without supplementation •Group II : pure PEEK from different brand •Group III: PEEK reinforced with carbon fiber •Group IV: Glass fiber reinforced PEEK Because today, Peek material is widely used in many areas of dentistry and for many purposes. In this study, it was aimed to improve some mechanical and physical properties of dental (polyether ether ketone) PEEK. Two different types of Fiber will be reinforced to the PEEK material; carbon fiber and glass fiber reinforcement. Compression, bending, tensile and hardness tests will be applied. Tests will be carried out before and after fiber reinforcement. The measurements will be compared and the results evaluated.