A quality evaluation meta-model for open source software
Açık kaynak yazılımlar için kalite değerlendirme üst modeli
- Tez No: 840271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KOLUKISA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Son yıllarda Açık Kaynak Yazılım (AKY); gönüllü destekçileri, büyüyen topluluğu, satıcı firmaya bağımlılığının olmaması, toplam sahip olma maliyetinin düşüklüğü ve bulut depolarında kolayca erişilebilirliği nedeniyle artan bir ilgi görmüştür. Buna karşılık, AKY kalitesinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, bu yazılımları kullanmaya istekli olan kuruluşlarda AKY'nin benimsenmesi için önemli bir zorluk haline gelmiştir. Literatürde birçok AKY kalite modeli önerilmiş olsa da AKY'nin dinamik ve çeşitli doğası bu modellerin yapı ve içerik açısından heterojen olmasına neden olmuştur. Bu durum değerlendirmelerdeki standartlaşmayı olumsuz etkilemiş ve aynı amaç için farklı AKY kalite modellerinden elde edilen değerlendirme sonuçlarının karşılaştırılamaz ve bazen de güvenilmez olmasına yol açmıştır. AKY kalitesinde standartlaşma, yüksek kaliteli ürünlerin belirlenmesi ve seçilmesinde paydaşlar için bir iletişim aracı olarak hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda üst-modelleme, standartlaştırılmış bir dilin tanımlanmasına yardımcı olabilir ve karşılaştırılabilen ölçümler üreten kalite modellerinin önerilmesini sağlayabilir. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, mevcut AKY kalite modellerinden birleşik bir yapı kullanan ve homojen modellerin türetilmesini sağlayan; AKY kalitesi için bir üst-model önerilmiştir. Bu amaçla, gözden geçirme ve revize etme yinelemelerini içeren, adım-tabanlı üst-model oluşturma süreci takip edilerek sistematik ve zahmetli bir yol izlenmiştir. Üst-modeli doğrulamak için vaka çalışması ve uzman görüşü yöntemleri; değerlendirme sonuçlarının karşılaştırılabilir olduğunu, üst-modelin etkililiğini ve pratikte uygulanabilirliğini incelemeyi hedefleyen üç araştırma sorusunu yanıtlamak için uygulanmıştır. Üç gerçek ERP sistemini değerlendirmek için çoklu ve gömülü vaka çalışması tasarımı kullanılmış ve doğrulama sürecinde 20 konu uzmanıyla görüşülmüştür. Çok yönlü deneysel çalışmaların sonuçları, önerilen üst-modelin AKY kalitesini değerlendirmedeki ve benimsemedeki sorunları yüksek oranda çözdüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Open Source Software (OSS) has gained an increasing attention due to its voluntary supporters, growing community, no vendor lock-in, low total cost of ownership, and ease of accessibility in cloud repositories. In turn, specifying and evaluating OSS quality has become a significant challenge for OSS adoption in organizations that are inclined to use them. Although many OSS quality models (OSS-QMs) have been proposed in literature, the dynamic and diverse nature of OSS has caused these models to be heterogeneous in terms of structure and content. This has adversely affected the standardization of evaluations and led to the evaluation results obtained from different OSS-QMs for the same purpose to be incomparable and sometimes unreliable. Standardization in OSS quality is of vital importance as a communication vehicle for stakeholders in identifying and selecting high-quality products. In this context, meta-modeling can help to define a standardized language and enable to propose quality models with comparable measurements. Therefore, in this thesis, a meta-model for OSS quality (OSS-QMM), which employs a unified structure from existing OSS-QMs and enables the derivation of homogeneous models, has been proposed. For this purpose, a systematic and laborious effort has been spent via step-based meta-model creation process, including review-and-revise iterations. In order to validate the OSS-QMM, case study and expert opinion methods have been applied to answer three research questions (RQs) targeted to investigate results comparability, effectiveness, and practical applicability of using the meta-model. Multiple and embedded case study design has been employed for evaluating three real ERP systems, and 20 subject matter experts have been interviewed during the validation process. The results of multi-faceted empirical studies have indicated that the OSS-QMM have addressed solving problems in the OSS quality evaluation and its adoption with high degrees of confidence.